Liderem Rajdu Dakar 2016 pozostaje debiutant Sebastien Loeb, który wygrał swój trzeci odcinek specjalny w imprezie. Najlepiej z Polaków trasę z argentyńskiego Jujuy do boliwijskiego Uyuni pokonał Jakub Przygoński, który był 15. Adam Małysz miał 26. czas. Zaskakująco dobrze po wczorajszej awarii pojechał Marek Dąbrowski, teraz na 29. miejscu.

W czwartek odcinek specjalny z San Salvador de Jujuy do Uyuni miał liczyć 327 kilometrów. Wszyscy uczestnicy po raz pierwszy w tegorocznym rajdzie pokonać mieli tę samą trasę. Ten odcinek był drugą częścią etapu maratońskiego. Po środowym ściganiu uczestnicy nie mieli możliwości naprawiania swoich maszyn, gdyż zostały one zamknięte na osobnym parkingu.

Jadący Toyotą Hilux Marek Dąbrowski zdołał zmieścić się po obecnym odcinku w trzeciej dziesiątce (29 pozycja). Po środowej awarii skrzyni biegów i stracie blisko ośmiu godzin, Dąbrowski ruszał za chmarą amatorów, przez większość trasy jechał w potwornym kurzu i pyle, musiał wyprzedzać wolniejszych zawodników. I to się udało.

Najlepszym zawodnikiem spod znaku Toyoty po V etapie został Leeroy Poultier zajmujący 5. pozycję. Zaskakująco, dopiero drugim toyotowym zawodnikiem, jest na razie siódmy w generalce były zwycięzca Dakaru, Giniel de Villiers. Do pierwszej dziesiątki awansował po etapie z 15. pozycji Then Brinke (aktualnie 9.) .

POLACY PO V ETAPIE

Rafał Sonik, który podczas pierwszego dnia maratonu zmagał się z wyciekiem oleju stanął na trasie czwartkowego odcinka specjalnego po tym, jak wybuchł silnik w jego quadzie. Polaka dzieło od mety w Uyuni 120 km . Dopiero tam będzie mógł wymienić silnik, przyjąć karę czasową i w piątek podjąć dalszą rywalizację, już raczej bez szans na zwycięstwo...