Organizatorem wyprawy są fani wypraw off-roadowych i szeroko rozumianej turystyki 4x4 z firmy NoMoreGPS. Zapraszają na tą przygodę każdego, także dzieci powyżej 12 lat wraz z opiekunami. To co przygotowali to wyprawa, a nie off-roadowa przeprawa. Poza zwiedzaniem miejsc niedostępnych bardzo ważne jest dla nich  BEZPIECZEŃSTWO każdego z uczestników ekspedycji. Zarówno w wymiarze osobistym, jak i sprzętowym. Dbaja o to, aby nikt nie znalazł się w sytuacji zagrożenia. Trasa oraz miejsca biwakowania są tak dobrane, aby każdy z uczestników mógł poza walorami przyrodniczymi, poczuć osobistą swobodę oraz miał zapewnione warunki do regeneracji i wypoczynku. Gruzja jest krajem spokojnym i taki charakter będzie miała także ta wyprawa. Podczas ekspedycji nie będzie ryzykownej jazdy po terenie, grożącej w warunkach górzystych wypadkiem lub poważnymi kłopotami technicznymi.

 

gruzja 3

 

GRUZJA

Położona na pograniczu Europy i Azji w Kaukazie Południowym  zaskakuje podwieloma względami. Jest krajem niezwykle gościnnym, którego mieszkańcy są krewkimi, pełnymi werwyludźmi o bardzo przyjaznym usposobieniu.

Ciekawostką jest, że podczas kilkudniowej podróży po tym malowniczym kraju można przemierzyć niemalże wszystkie strefy klimatyczne. To samo dotyczy także grup etnicznych, języków i architektury.

Każdy turysta znajdzie tam coś dla siebie; malownicze górskie tereny, piaszczyste plaże Batumi i Kobuleti, zabytki architektoniczne - ponad tysiącletnie świątynie, starodawne twierdze, monumentalne miasta skalne, a także malownicze starówki miast.

Nie można zapomnieć też o tradycyjnej gruzińskiej kolacji, do której strudzony podróżnik zasiądzie z wielkąprzyjemnością. Supra - bo o niej mowa, charakteryzuje się bogactwem dań i win na stole, biesiadą do ranapod przewodnictwem Tamady, czyli kogoś w rodzaju wodzireja.

 

gruzja 7

 

NIEZBĘDNE INFORMACJE:

Gruzińską walutą jest Lari. Jedno Lari jest równe ok 1,7 zł Nie opłaca się wymieniać waluty w Polsce, ponieważ kurs jest bardzo niekorzystny.

Bankomaty - we wszystkich można wypłacić gotówkę w dwóch walutach: Lari i dolar amerykański.

Język - Gruziński jest niepodobny do żadnego innego, a przez to, że Gruzini rozmawiają bardzo żywiołowo tomoże brzmieć trochę groźne. Nic bardziej mylnego – Gruzini są niesamowicie przyjaźni.

Przed wyjazdem warto nauczyć się kilku podstawowych słów po gruzińsku. Wzbudzimy tym wiele sympatii ijest to bardzo miły gest ze strony przyjezdnych:

  • gamardżobat / gamardżoba *- dzień dobry (wersja grzecznościowa / wersja luźna)
  • madloba – dziękuję
  • didi madloba – dziękuję bardzo
  • gaumardżos – na zdrowie

 

STAN DRÓG I KIEROWCYSTAN DRÓG I KIEROWCY

To bardzo ważne informacje, ponieważ przez 5 dni naszej wyprawy będziemy uczestnikami gruzińskiegoruchu kołowego.

Poza głównymi autostradami trzeba nastawić się na szutrowe drogi, często przejezdne tylko samochodami znapędem na 4 koła. Czasami przejechanie 100 km potrafi zająć 5 godzin, więc podróż po Gruzji trzeba planować z dużym zapasem czasowym. Klakson jest używany bardzo często – zazwyczaj sygnalizuje wyprzedzanie. Kierunkowskazy używane są bardzo rzadko.

 

gruzja 2

 

ZRÓŻNICOWANA POGODA I KLIMAT

Klimat w Gruzji jest bardzo zróżnicowany. Są tu wysokie, ośnieżone góry, półpustynie, stepy i gęste tropiki. Wlecie w ciągu dnia bywało po 40 stopni a w nocy zdarzało się nawet około zera (w lipcu). Trzeba sięprzygotować na upały i mrozy, słońce i deszcz a także na bardzo dużą wilgotność w niektórych rejonach (a winnych na bardzo suchy klimat). Trzeba być gotowym na bardzo zróżnicowaną pogodę.

 

gruzja 5

 

STACJE BENZYNOWE

Stacji jest sporo, ale w niektórych rejonach (np. jadąc do Omalo) trzeba zatankować na ostatniej stacji i wracasię do niej na oparach. Warto zabrać zapasowy kanister. Na wielu stacjach zapłacimy bez problemu kartą. Napraktycznie żadnej stacji nie ma sklepu.

 

NIESAMOWICIE POMOCNA POLICJA

Policja jest bardzo przyjazna i pomocna dla turystów, można iść do nich z każdym problemem (nawet gdynp. nie wiemy gdzie zrobić zakupy ). Jeśli nie znają angielskiego to zadzwonią do znajomego który zna iwszystko przetłumaczy.

 

gruzja 4 

 

MAŁO ZRÓŻNICOWANA DIETA

Gruzińska kuchnia jest smaczna, ale pod warunkiem że jedziemy tam na krótko. Przy dłuższym wyjeździeszybko się przejada bo Gruzini mają bardzo mało zróżnicowaną kuchnię i na wszystkie posiłki jadają podobnepotrawy, tj.:

  • placki chaczapuri (z mięsem albo serem, czasem z jajkiem),
  • pierożki chinkali (z mięsem i rosołem),
  • gruzińska sałatka z ogórków, pomidorów i kolendry,
  • szaszłyki (grillowane mięso bez dodatków) – drobiowe lub wieprzowe
  • zupa lobio z fasolą
  • sery

 

gruzja 6

 

PLAN WYJAZDU:

Nasza wyprawa potrwa 5 dni. Sugerowany dzień wylotu czwartek, powrót wtorek. Wylot z Warszawa Lotnisko Chopina, przelot trwa ok 3,5 godziny - lądujemy na lotnisku Kutaisi. Tam czekają na nas wynajęte samochody, takie jak:

  • Toyota land Cruiser
  • Nissan Patrol
  • Toyota Hilux
  • Ford Ranger

Wynajęciem samochodów zajmuje się organizator wyjazdu. Koszty wynajęcia pokrywają uczestnicy.

Dzień pierwszy

Po przylocie do Kutaisi kierujemy się z lotniska w stronę centrum miasta do hostelu gdzie spędzimy pierwsząnoc. W godzinach wieczornych aklimatyzacja i zwiedzanie miasta, wymiana waluty, pierwsze zakupy.

Dzień drugi

Wspólne śniadanie w hostelu. Po śniadaniu opuszczamy hostel i kierujemy się do Batumi - jedno z najstarszych miast Gruzji, leżące napołudniowo-zachodnim krańcu kraju. Jeden z najważniejszych portów Morza Czarnego, oraz stolica autonomicznej republiki Adżarii. Nadmorski Bulwar w Batumi to prawie 8-kilometrowy park ciągnący się wzdłuż miejskich plaż. Jego początki sięgają roku 1881, kiedy to gubernator Batumi, AI Smekalov, zlecił realizacje nadmorskiegoJego początki sięgają roku 1881, kiedy to gubernator Batumi, AI Smekalov, zlecił realizacje nadmorskiegoparku słynnemu niemieckiemu ogrodnikowi Resslerowi. W czasie swojego istnienia Bulwar przeszedł przezkilka etapów rozwoju. Szczególnie w ostatnich latach wzbogacił się o wiele nowych obiektów takich jak: kawiarnie, restauracje, place zabaw, stylowe ławki, nowoczesne rzeźby i fontanny. Z Batumi pojedziemy w strone Kobuleti-miejsce słynące z czarnych piasków wypełniających plażeNoc planowana w Parku Narodowym Samegrelo-noc możemy spędzić w namiotach.

Dzień trzeci

Rano wyruszamy do Mestii. Jest to stolica regionu. Małe, cudownie położone miasteczko. Wśród pięknych gór, w cieniu słynnej Uszby (4710 mn.p.m.). Bogato ozdobiona kamiennymi wieżami - najstarsze z nich pochodzą sprzed niemal tysiąca lat! Sączęścią gospodarstw domowych, elementem zabudowy. Żywym muzeum.Najeżone basztami osady stanowiły trudne do zdobycia twierdze. Broniły niezależności regionu. Służyły teżjako schronienie w trakcie ciągnących się latami walk rodowych. Jeszcze 100 lat temu w Swanetii żywym byłobyczaj licwri, czyli wendetty.Z Mestii po około 4 godzinach dotrzemy do UszguliSzczyci się ono tytułem najwyżej położonej europejskiej wsi, 2200 m n.p.m. Przez długi czas izolowana od świata, Górna Swanetia to wyjątkowy przykład zachowanej średniowiecznejPrzez długi czas izolowana od świata, Górna Swanetia to wyjątkowy przykład zachowanej średniowiecznejarchitektury w górskiej scenerii. Zobaczyć tu można miasteczka nieistniejące w żadnym innym regionieświata. Charakterystyczne dla Swanetii są górujące nad wioskami domy-wieże. W samej wsi Chazhashi dodziś zachowało się 200 takich budowli. Dzięki swojej specyficznej architekturze, te mini-twierdze służyły takjako domy mieszkalne, jak i budynki obronne. Ze względu na swą niepowtarzalność Górna Swanetia zostaławpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Dzień czwarty

Ikona Gruzji, czyli położony u stóp Kazbeku w północnej Gruzji Klasztor Świętej Trójcy - Cminda Sameba.Klasztor pochodzi z XIV wieku i został wzniesiony na wysokości 2170 m n.p.m. na brzegu rzeki Terek. Świątynia jest popularnym miejscem wycieczek wśród podróżujących po Kaukazie wielbicieli turystyki górskiej. Cminda Sameba położona jest na trasie Gruzińskiej Drogi Wojennej – biegnącej w poprzek Wielkiego Kaukazu malowniczej trasy, która ciągnie się z Tbilisi do Władykaukazu.Kierujemy się w stronę Kutaisi.Nocleg Hostel.

Dzień piąty

Rano zwiedzamy Gori-miasto w którym urodził się Józef Stalin- czas na zakupy i pamiątki. Ok godz. 15 zdanie samochodów na lotnisku w Kutaisi i wylot do Polski.

 

Kontakt: 

gruzja 8