Autor: Michał Wnuk, zdjęcia: producent

Afrykańska firma Alu-Cab zaprezentowała w Europie nową generacja „kamperów terenowych” z serii Ossewa. Nie ma to być salon na kółkach, ale pojazd dla tych, którzy kochają życie na zewnątrz, blisko natury. Ossewa ma wszystko, czego potrzeba, aby przetrwać poza cywilizacją. Pojazd jest wyjątkowo kompaktowy, oferuje dwa podwójne łóżka, a więc wyśpią się cztery osoby.

 

53584 ultra kompaktowy 4 osobowy kamper wyprawow 1

 

Połączenie kompaktowych rozmiarów zabudowy Ossewa i możliwości terenowe nowoczesnego napędu na cztery koła, reduktorów skrzyni biegów i wysokowydajnych silników w pikapach 4x4 sprawiają, że praktycznie każdy wymarzony cel podróży wydaje się być osiągalny. Stosunkowo zwarta konstrukcja nie ma sobie równych wśród innych terenowych kamperów, ponieważ zapewnia niski środek ciężkości, który pozwala na bardziej odważne zachowanie kierowcy. Pickup z taką zabudową może więc jechać znacznie szybciej po szutrowej drodze niż typowy duży terenowy samochód kempingowy czy pickup z wysokim „kontenerem” wyprawowym.

 

ultra kompaktowy 4 osobowy kamper wyprawow 157253 2

 

„Kampera” Ossewa można zbudować na różnych pickupach z podwójną kabiną (np. Toyotę Hilux lub na klasycznej Toyocie LC HZJ 79). Długość kabiny wynosi 1,95m bez tylnych zamocowań. Szerokość od 1,6 do 1,85m (bez skrzynek bocznych)  a sama zabudowa ma tylko 1,4m wysokości, łącznie z trzonem dachu - 2,70m.

MIEJSCA DO SPANIA

Dach, który otwiera się w górę, tworzy wygodny namiot sypialny o wymiarach materaca 140x200cm. Aby uzyskać więcej miejsca w kabinie, materac górnego łóżka można złożyć, gdy dach jest otwarty. Do namiotu na dachu można wejść z zewnątrz drabiną lub klasycznie przez tylne drzwi. Nad wejściem i kuchnią, dla ochrony przed słońcem i deszczem można rozłożyć markizę typu 270 stopni. Wszystkie wejścia wyposażone są w moskitiery. Aby utrzymać temperaturę na przyzwoitym poziomie, dach również jest izolowany.

Niższa i poprzeczna część sypialna może pomieścić po dwie osoby. Po rozłożeniu prawej ściany bocznej, można łatwo rozstawić mały moduł namiotowy, będący elementem sypialni. Pomieszczenie, który powstaje doskonale chroni przed słońcem i deszczem, posiada dwa okna z moskitierami. Miejsce do spania jest o wiele przyjemniejsze niż sugeruje jego rozmiar. Do części sypialnej można wejść przez tylne drzwi kabiny lub od góry z drabiny na zewnątrz. Dzieci są szczególnie zachwycone tą sypialnią. Gdy wejście do namiotu na dachu jest otwarte, czują się tak, jakby spały na zewnątrz ale są bezpieczne i w zasięgu swoich rodziców.

KUCHNIA

Kuchnia jest dostępna, po otwarciu klapy po lewej stronie zabudowy i jest przeznaczona do użytku na zewnątrz pojazdu. Wyciągana kuchenka ma pojedynczy palnik gazowy, a także szufladę na sztućce, przybory kuchenne i zamontowany stojak na przyprawy. Moduł wyposażono w uchwyty, które pomagają starannie posortować i bezpiecznie przechowywać naczynia, kubki i szklanki dla czterech osób, a także czajnik, garnki i patelnię. Po lewej stronie znajduje się wysuwana duża lodówka z zamrażarką. Powyżej znajduje się dużo miejsca do przechowywania żywności.

 

ultra kompaktowy 4 osobowy kamper wyprawow 157249 2

 

STÓŁ I KRZESŁA

Aluminiowy stół kempingowy jest przechowywany pod przednią częścią namiotu na dachu. Cztery kompaktowe składane krzesła można przewozić wewnątrz zabudowy i szybko ustawić w razie potrzeby.

 

SŁODKA WODA I PRYSZNIC

Zbiornik słodkiej wody ma pojemność pojemności 90 litrów. Ciepła woda pochodzi z kotła gazowego. Po prawej stronie pojazdu znajduje się rozkładany blat, który służy jako zlewozmywak lub „łazienka”. Główka prysznica z wyciąganym wężem znajduje się pod pokrywą nad blatem.

 

ultra kompaktowy 4 osobowy kamper wyprawow 157254 2

 

Przed prawymi tylnymi drzwiami podwójnej kabiny zainstalowano wyciąganą ramę kabiny prysznicowej do której zaczepiamy zasłonę prysznicową. Ten sprytny system ułatwia zakładanie ubrań w samochodzie po zakończonym prysznicu. Podłoga prysznica jest chowana na tylnych drzwiach.

 

Wiecej o zabudowie na: polskicaravaning.pl