Droga powrotna z  Lublina. Z głośników kobiecy głos narzeka że „mocno się stara by opadła ci kopara i że to mało”.  W tle akordeon i kontrabas. Folkowe rytmy wydobywające się z głośników to zespół Miąższ, a kontrabasista to Karol Color Gadzało, który przyjął nas w swoich lubelskich i podlubelskich włościach, by opowiedzieć o sobie, o muzyce, o zespole i o 80-ce, którą jeździ już od wielu lat.

Płyta krąży w odtwarzaczu, a my wspominamy miłe spotkanie, które znalazło swój finał tak niedawno…

 

  

 

W Lublinie pojawiamy się rano. Osiemdziesiątkę zaparkowaną pod blokiem widać już z daleka. Czas i trudności terenowe odcisnęły się na niej bardzo. Za chwilę widzimy się już z Karolem, chwila rozmowy i pakujemy się do jego wehikułu, by zobaczyć czemu ostatnio poświęca wolny czas i pasję. Przedzieramy się po wybojach na podlubelską wieś, gdzie wśród lasu i rozległych stawów widać dom, otoczony starymi drzewami, jeszcze nieokiełznaną dzikością. W środku stary kaflowy piec i świeżo heblowane drewno. To niedługo będzie nowe miejsce na ziemi dla niego i rodziny. W pracy nad jego ukończeniem pomaga Land Cruiser HDJ80. Bo korzenie po wyrąbanych drzewach wyszarpnie z ziemi, bo przyczepę, taką konkretną z gruzem w dużej ilości na haku pociągnie gdzie trzeba, bo po wertepach dowiezie bez względu na to czy jest sucho, czy mokro, czy grząsko… Zakupiony w 2008 roku służy wiernie. Na liczniku grubo ponad siedemset tysięcy kilometrów!

Jak 25-letnie auto zniosło trudy użytkowania? Cóż, miało swoje upadki i wzloty… awarię skrzyni wymienionej własnymi rękami wprost od strun oderwanymi, remont głowicy i wtrysków, naprawę przedniego mostu.

 

 

Jednak cały czas w użytku, cały czas nabija kolejne kilometry na liczniku… Teraz czeka na swoją kolej, by po budowie domu stać się znów numerem jeden w życiowych planach, by doczekać się wymiany i naprawy uszkodzonych elementów. Kilka szczegółów technicznych:

Rok produkcji 1990

silnik 4,2 HD-T pojemność 4164 cm³

zawieszenie IronMan plus dwa cale

opony 33x12,5 discover Cooper

stalowy zderzak przód i tył

lift zawieszenia

bagażnik stalowy

oświetlenie

snorkel

 

  

  

 

 

Otoczony przyrodą, wśród karolowych włości, zadaję pytanie, które słyszą wszyscy posiadacze aut naszej ulubionej marki – Dlaczego Land Cruiser?

To zaczęło się kiedyś w rozmowie z przyjacielem, który zapytany o wart zainteresowania samochód terenowy polecał wyłącznie Land Cruisera, bo trwały, dzielny terenowo, wygodny. 80-ka jest duża, jest pojemna, więc zmieści cały zespół z wyposażeniem. Jest komfortowa, więc kontrabas wejdzie i się nie wytrzęsie za bardzo… A ostatnio wzięła udział w klipie Marcina Zabrodzkiego i wytwórni Kayax, gdzie potrzebne było auto o „złym” wyglądzie i charakterze. Gdy już klip będzie dostępny widzom, nie omieszkamy go Wam przedstawić.

 

Jak wspomniało się o tym już na wstępie, Karol jest muzykiem. Gdzieś ta muzyka w nim tkwiła i chciała się uzewnętrznić pomimo oporów rodziny, że nauka, że zawód konkretny, że nie artystyczne mrzonki w życiu są potrzebne. Gdzieś tkwił w nim duch dziadka, który pomimo szacownego zawodu piekarza, daleko na Wołyniu szukał czegoś w życiu jeszcze - grał na trąbce. Wychowany na warszawskim Żoliborzu w punkowych klimatach, realizował swoje muzyczne pasje na basie. Potem przyszła propozycja wejścia do składu znanego wówczas i pamiętanego jeszcze dziś zespołu Trawnik i co za tym idzie nowe muzyczne klimaty reggae i ska.  Koncertował też z Jerzym Słonimskim „Słomą” i Przedwietrzem.

 

Wiele złego w jego życiu wynikło niestety z braku umiarkowania w używkach. By oderwać się od ludzi, miejsc, nawyków zostawił wszystko i wyjechał układać sobie od nowa swoje ścieżki do Lublina. I to się powiodło!

Przerwa w muzykowaniu nie trwała długo. Jak głosi anegdota 2008 r. po obfitym obiedzie Joanna Zawłocka, Sebastian Pikula i Karol zaczęli rozmawiali o muzyce, muzykowaniu, tekstach piosenek. Stworzyli wspólnie kilka pomysłów na nowe utwory i tak się dobrze ze sobą poskładali, że postanowili grać razem. I powstał zespół Miąższ

 

 

Na swojej tronie teleportery.com piszą o sobie

„Miąższ gra prosto. Tak było na pierwszych koncertach i na pierwszej płycie. I tak jest nadal. Może teraz nawet jeszcze prościej? Na debiutanckim albumie pojawiło się przecież mnóstwo gości i to tak znamienitych, jak Jacek Kleyff, Czesław Mozil, Budyń, Jacek Bieleński, Słoma i Ziut Gralak. Promując debiut Miąższ zagrał ponad 100 koncertów i zagrał je niemal wszędzie: od ulicznych skwerów po sceny największych polskich festiwali. […] Ich podstawowe instrumentarium to wciąż głos, kontrabas, gitara, akordeon, melodyka i piła. Łączą akustyczny folk, blues, jazz i reggae – często w tej samej piosence. Grają muzykę lekką, łatwą i przyjemną. I wcale się tego nie wstydzą.”

 

 

Karolowe teksty tworzą klimat zespołu, uzupełnia je kontrabas, gra na pile i tank drumie (instrument wykonany z turystycznej butli po gazie). Razem z przyjaciółmi już od siedmiu lat czarują publiczność, dając w tym czasie ponad 300 koncertów. Z jakim efektem? Miąższ jest laureatem festiwalu FAMA 2010, zmiąższył również publiczność Heineken Opener Festival w 2012, wystąpił  w programie Must Be The Music czy podczas TopTrendów 2014 w Sopocie.

 

Tekst i zdjęcia: Ireneusz Rek

 

 

 

ZOBACZ PEŁNĄ GALERIĘ

 

Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało Land Cruiser HDJ80 Krzysztofa Gadzało