Na kolejnych zlotach z cyklu Mazovia Outback czy też dalszych, klubowych peregrynacjach, zwykle terenowe szlaki przecieramy razem ze srebrną 95-ką, która jest wyszukanym i zadbanym skarbem Tomka Kosiorka z Warszawy. To auto jest spełnieniem jego marzeń o przygodzie poza utwardzonymi szlakami. Jak znosi zmagania z terenem, jak sprawuje się na co dzień?

 

Lutowa przygoda LCAC w Beskidzie Niskim udowodniła, że pomimo 17 lat i wielu kilometrów na liczniku, ten Land Cruiser nadal jest sprawny i dzielny terenowo. Stal na przednim zderzaku wytrzymał brutalne spotkania z przyrodą choć... już plastikowe nakładki i zderzak tylny straciły integralną całość z karoserią. Jednak auto, pomimo bardzo trudnego terenu, przemknęło wszędzie tam, gdzie jego więksi bracia, dojechało i wróciło do domu na kołach, bez awarii i większych uszkodzeń. 

 

"Beskidzka Orka 2016"

 

Kilka lat temu zarażony przygodą w terenie po przejazdach 70-ką przyjaciela, Tomek rozpoczął poszukiwania terenówki dla siebie. W założeniu auto miało być wykorzystywane zarówno na co dzień, jak i do przemierzania szlaków poza utwardzonymi drogami. Rozważany był Nissan Patrol i Mercedes G, i Land Cruiser KZJ73. Ta ostatnia propozycja, zważywszy na dzielność terenową i polecaną przez wszystkich legendarną trwałość Toyoty, zyskała najwięcej w jego prywatnym rankingu marzeń. Jednak ostatecznie wybór padł na 95-kę, która była autem młodszym, o znacznie większym komforcie w codziennym użytkowaniu, z użytecznym, dużym bagażnikiem oraz całkiem niezłą dzielnością w terenie. Wyszukany egzemplarz to samochód z 1999 roku, w bogatej wersji obejmującej skórzane fotele, automatyczną skrzynię biegów, klimatyzację, szyberdach, pokładowy komputer, fabryczne radio i seryjna blokadę tylnej osi. Auto było już częściowo przygotowane do terenowych zmagań. Poprzedni właściciel zaopatrzył je w opony AT, stalowe progi, snorkel i możliwość spania wewnątrz.  

 

 

Auto po zakupie.

 

Niestety, wydaje się, że wcześniej auto nie było należycie serwisowane. I w tym przypadku sprawdziło się twierdzenie, że zadbana Toyota odwdzięcza się bezawaryjną, długą eksploatacją. Zaniedbana, rewanżuje się wysokimi rachunkami w warsztacie... Już podczas dziewiczej podróży po zakupie, z wybrzeża, w połowie drogi, około 22.00, skrzynia biegów odmówiła posłuszeństwa. Okazało się, że korek chłodnicy nie był szczelny, więc woda nie mogła krążyć w układzie i skrzynia się chyba przegrzewała... Potem awarii uległ centralny dyferencjał, a następnie cała lista nieszczęść obejmująca wymienione/naprawione: skrzynię biegów, reduktor, tylny most, przedni most i półosie ...

Auto pracowicie doprowadzono do idealnego stanu technicznego i już od roku nie jest kapryśnie, dowożąc do celu zawsze, nawet w tak brutalnym terenie, jak w zmaganiach podczas ostatniej klubowej Beskidzkiej Orki.

 

  

  

 "Beskidzka Orka 2016"

 

Wyposażeniem, które doskonale sprawdziło się podczas ostatniego wyjazdu, był dodany przez Tomka stalowy zderzak, wyprodukowany przez Fabrykę 4x4 oraz wyciągarka. W planach jest wymiana na solidniejszy lub wzmocnienie belką haka tylnego zderzaka.

Życzymy powodzenia na terenowych szlakach...Tekst i zdjęcia: Ireneusz Rek

 

 

GALERIA ZDJĘĆ 

Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka Land Cruiser KZJ95 Tomka