ARB to ceniona, australijska firma, która zajmuje się produkcją oraz dystrybucją wyposażenia oraz części do samochodów terenowych. Jej historia sięga 1975 roku, kiedy to Tony Brown jej założyciel, zaczął tworzyć sprzęt z myślą o niecodziennych potrzebach swoich kolegów planujących offroadowe wyprawy. Podstawowym założeniem jakie mu przyświecało była zaplanowana niezwykła trwałość i użyteczność proponowanego wyposażenia w trudnych warunkach, jakie panują podczas odbywania takich podróży. Przez lata firma ARB zaprojektowała i skonstruowała ogromny asortyment wysokiej jakości offroadowego sprzętu takiego jak chociażby zderzaki, snorkele, namioty dachowe, trapy i wiele innych. Podczas ubiegłorocznych targów SEMA zaprezentowano kolejny produkt, nową lodówkę turystyczną posiadającą wiele ciekawych i przydatnych funkcji.

 

 Zero Header2

 

Dlaczego ARB ZERO?

Właściwie po co nam na wyprawie słusznych rozmiarów lodówka lub lodówko zamrażarka? Gdy realizujemy nasze małe wypady, niezbyt odległe od cywilizacji, właściwie poza schłodzeniem piwa jest zbędna. Wszystko można kupić w sklepie, świeże, codziennie. Jednak wyprawa to nie wyjazd za miasto. Często chcemy wyrwać się z dala od cywilizacji, na czas dłuższy, jedziemy w okolice gdzie zaopatrzenie można uzupełnić sporadycznie. I tu przydaje się właśnie prawdziwa lodówka kompresorowa. Jej zaletą poza dużą pojemnością jest fakt że chłodzi nawet pomimo upałów. A czym wyróżnia się nowy produkt ARB? Problem z lodówkami polegał dotychczas na tym, że mają tylko jedną komorę. Może to być lodówka lub zamrażarka, ale nigdy nie otrzymywaliśmy obu tych funkcji na raz. Chłodziarko-zamrażarka ZERO od ARB sprawia, że stało się już to możliwe. Wraz z tym modelem mamy do wyboru urządzenie z dwoma, odrębnymi komorami o dwóch funkcjach. Obie też mogą być zamrażalnikami lub można wyłączyć jedną z nich gdy nie jest używana. Oczywiście jeśli zamrażarka nie jest nam potrzebna, wyborem jest urządzenie z jedna komorą, spełniające tylko funkcje lodówki. 

 

tytulowa ARB ZERO 5

 

Sterowanie

Nowością urządzenia od ARB jest możliwość sparowania sprzętu z zainstalowaną w smartfonie aplikacją do pobrania bezpłatnie z Google Play lub App Store. Komunikuje się ona przez bluetooth z lodówką i służy jako jej zewnętrzny sterownik i wyświetlacz. Oczywiście ustawienia można wykonać bezpośrednio na obudowie poprzez przedni dotykowy panel sterowania z wyświetlaczem LED. Znajduje się tam również funkcja BOOST użyteczna dla tych którzy chcieliby przyspieszyć schładzanie.

 

arb zero 1

arb zero 2

 

Zasilanie

Kolejnym usprawnieniem modelu ZERO jest przednie i tylne podłączenie prądu, które dają użytkownikowi większą swobodę podczas montażu lodówki w samochodzie. Sprzęt wyposażono również w poręczne gniazdo USB 5V do ładowania np. telefonu. Inna zaleta to możliwość szybkiego wpięcia zasilania na kempingu. Dedykowane gniazdko 230V znajdziemy z przodu urządzenia.

 

arb zero 4

 

Budowa

Producent zaopatrzył lodówkę w gumowe nóżki oraz wygodne uchwyty do przenoszenia schowane w obudowie, co zapobiega ich ewentualnemu uszkodzeniu. Użytkownicy docenią również solidny i szczelny sposób zamknięcia pokrywy. Co ważne, zawiasy pozwalają na szybki jej demontaż . Dodatkowym ułatwieniem podczas użytkowania i czyszczenia jest korek spustowy w dnie lodówki.

samochodowa lodowka sprezarkowa z zamrazalnikiem arb zero dual zone 96l 12v 240v 10802963 2

Sprzęt wyposażono w uchwyty, które po zastosowaniu dedykowanych pasków pozwalają  stabilnie przypiąć urządzenie podłoża. W środku znajdziemy system składający się z dwóch wyjmowanych, drucianych koszy (górnego i dolnego)  zabezpieczającego rzeczy umieszczone w komorach przed zgnieceniem oraz ułatwiające szybkie wyjmowanie zawartości. Wnętrze lodówki posiada też własne oświetlenie.

Lodówka ARB posiada również wbudowany system ochrony akumulatora, który wyłączy urządzenie przy zbyt niskim napięciu akumulatorów. Co ciekawe, wg informacji uzyskanej od dystrybutora, możliwe jest doposażenie produktu w dedykowany power bank, ładowany przez lodówkę, który będzie ją zasilać na postoju co odciązy akumulator samochodu.

 

arb zero 3

 

Podsumowanie

Lodówka lub lodówko-zamrażarka ARB ZERO to zupełnie nowa konstrukcja, która pojawiła się na naszym rynku dopiero od wrześnie br. Zważywszy na doświadczenia producenta z zakresu projektowania i produkcji sprzętu wyprawowego możemy być pewni iż jest to produkt znakomitej jakości i sprawdzony. Planując zakup musimy pamiętać, że rzeczy dobre nigdy nie są tanie. Najbardziej budżetowa wersja urządzenia, bez zamrażarki, o pojemności 44 litrów to koszt zakupu (listopad 2020) bliski 5 tysięcy złotych (cena podana przez oficjalnego dystrybutora na stronie www.arb.pl). Opcja z zamrażarką, o słusznej pojemności 96 litrów uszczupli nasz budżet o kwotę ponad 7 tysięcy złotych. A nie są to jeszcze wszystkie wydatki. Przydatne do montażu, dedykowane paski mocujące, czy chociażby prowadnice pozwalające w łatwy sposób wysuwać sprzęt z bagażnika to kolejne pozycje które warto umieścić na liście zakupów.

 

Tekst: Ireneusz Rek, zdjęcia: ARB