Ile razy w życiu stałeś przed następującym wyborem: kupić znikającą z rynku generację wybranego produktu czy poczekać na rynkowy debiut nowej? Właśnie tak jest z nową Toyotą C-HR. Bestsellerowy hybrydowy SUV Toyoty doczekał się właśnie drugiej odsłony, ale zanim pierwsze egzemplarze wyjadą z salonów, w promocyjnej ofercie i praktycznie od ręki można mieć samochód poprzedniej generacji. Jeśli rozważasz właśnie zakup hybrydowego SUV-a Toyoty, to mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci zdecydować, którą Toyotę C-HR wybrać – 2023 czy 2024.

Rozchwytywany SUV Toyoty

Choć Toyota C-HR jest autem, którego trudno nie znać, a jeśli zastanawiasz się, którą Toyotę C-HR wybrać, to na pewno wiesz o nim wiele, warto w skrócie przypomnieć historię SUV-a Toyoty. Określenie go przełomowym modelem w historii marki nie jest nadużyciem.

LandCruiser PL Toyota C HR 2023 01
Toyota C-HR 2023 w wersji GR Sport 

Japończycy zaprezentowali to auto po raz pierwszy wiosną 2016 roku i zszokowali cały motoryzacyjny świat. Pierwszy w historii Toyoty SUV segmentu C okazał się wyglądać niemal identycznie jak poprzedzający go – bardzo odważnie narysowany – koncept. Auto zachwyciło klientów i wprowadziło w zakłopotanie konkurencję. Tym bardziej, że pod przyciągającym uwagę nadwoziem znalazło się równie oryginalne i dopracowane wnętrze oraz najnowocześniejsze ówcześnie rozwiązania techniczne Toyoty – platforma TNGA i napęd hybrydowy 4. generacji. Toyota C-HR zaskarbiła sobie sympatię kierowców jeszcze jedną cechą – bardzo dobrymi właściwościami jezdnymi, zwłaszcza jak na samochód typu SUV. To, co nastąpiło później, czyli rynkowy sukces tego modelu, tylko pokazało, że odważna receptura na ten model opracowana przez stylistów i inżynierów pracujących dla japońskiego producenta okazała się udana.

Choć od debiutu Toyoty C-HR minęło już 7 lat, nawet egzemplarze z pierwszych roczników przyciągają uwagę odważną, futurystyczną stylistyką. A facelifting z 2019 roku, który dodatkowo odmłodził jego linie i wzbogacił wyposażenie, sprawia, że ustępująca z rynku Toyota C-HR 2023 jeszcze przez wiele lat będzie wyglądała atrakcyjnie, świeżo i dawała radość z prowadzenia.

LandCruiser PL Nowa Toyota C HR 2024 01

Nowa Toyota C-HR 2024

Toyota C-HR 2024 – 2. generacja bestsellera

Najnowsza Toyota C-HR, którą japończycy pokazali pod koniec czerwca 2023 roku, jest samochodem jeszcze lepszym. Ponownie design auta jest niemal identyczny jak prototypu, który Japończycy pokazali pół roku wcześniej. Wizualnie nowa Toyota C-HR zmieniła się w bardzo dużym stopniu. W wyglądzie auta widać nawiązania do innych nowych modeli marki, takich jak najnowszy Prius czy elektryczny bZ4X. Uwagę zwracają też stylistyczne smaczki, takie jak chowane klamki czy listwa świetlna z tyłu z podświetlaną nazwą modelu, która jarzy się czerwonym światłem, kiedy otwieramy bądź zamykamy auto. Wnętrze samochodu również przeszło totalną metamorfozę. Tylko jedno się nie zmieniło – Toyota C-HR 2. generacji będzie wyróżniać się na ulicach i parkingach w równym stopniu co poprzednik.

Wygląd to nie wszystko. Przyjrzyjmy się napędom. Nowa Toyota C-HR otrzymała wyłącznie układy hybrydowe 5., najnowszej generacji, które oferują większą moc przy utrzymaniu niskich emisji oraz niskiego średniego zużycia paliwa. To klasyczne hybrydy 1.8 140 KM oraz 2.0 197 KM, a także hybryda plug-in z silnikiem o mocy 223 KM z silnikiem 2.0. Klasyczna, 2-litrowa hybryda będzie również dostępna z inteligentnym napędem na cztery koła AWD-i – to kolejna nowość w tym modelu.

LandCruiser PL Nowa Toyota C HR 2024 wnetrze

Nowa Toyota C-HR 2024

Nowa Toyota C-HR – cena i wyposażenie

Kolejna generacja Toyoty C-HR przynosi również nowe elementy wyposażenia. Samochód będzie się wyróżniać spośród innych aut segmentu chociażby funkcją automatycznego parkowania. Przy pomocy aplikacji będzie możliwe zdalne zaparkowanie auta i precyzyjne manewrowanie w ciasnych miejscach parkingowych. Hybrydowy SUV Toyoty będzie mógł też być wyposażony w cyfrowy kluczyk, który umożliwi otwarcie auta przy pomocy smartfona (ta akurat usługa, która zostanie uruchomiona w przyszłości), asystenta zmiany pasa ruchu, system ostrzegania o ruchu poprzecznym z przodu pojazdu czy cyfrowe lusterko wsteczne. To wszystko elementy dostępne w zależności od wersji wyposażenia.

A co Toyota C-HR 2024 oferuje w standardzie? Podstawową wersją w cenniku Toyoty C-HR 2. generacji jest wariant Comfort. Auto w takiej odmianie w oferuje sporo więcej niż poprzednik na analogicznym poziome wyposażenia. Poniżej znajdziesz listę wybranych rozwiązań, które nowa Toyota C-HR ma w podstawowej cenie, a które w poprzedniku albo nie były dostępne, albo wymagały wybrania wyższej wersji wyposażenia.

Toyoty C-HR 2024 – wybrane elementy wyposażenia podstawowego
• Cyfrowe zegary Digital Cockpit 12.3”
• Nowy system multimedialny Toyota Smart Connect 8" HD z nawigacją online
• Systemy bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense 3.0
• Układ monitorowania martwego pola
• System ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu
• Asystent bezpiecznego wysiadania z pojazdu

Cena Toyoty C-HR 2024 zaczyna się od 139 900 złotych (stan na 31.07.2023 r.). Za taką kwotę wyjedziemy z salonu autem z napędem 1.8 Hybrid 140 KM we wspomnianej wersji Comfort.

Toyota C-HR 2023 – mocniejszy napęd w cenie podstawowego Przyjrzymy się również temu, co do zaoferowania ma poprzednik. Toyota C-HR 2023 (zwana również Toyotą C-HR Final Edition) nie byłaby tak interesującą propozycją po premierze nowej generacji modelu, gdyby nie specjalna oferta przygotowana przez producenta. Auto z mocnym napędem hybrydowym 2.0 i bogatym wyposażeniem kosztuje teraz tyle samo co wersje z hybrydą 1.8. W rezultacie za 139 700 zł (stan na 31.07.2023 r.), czyli cenę bardzo zbliżoną do tej otwierającej cennik Toyoty C-HR 2. generacji, otrzymujemy SUV-a z napędem hybrydowym 2.0 o mocy 184 KM i o podobnym standardzie wyposażenia. Wspomniana kwota pozwala sięgnąć po Toyotę C-HR 2023 w wersji Style, czyli znajdującej w cenniku o poziom wyżej niż podstawowa Comfort.

Wybrane elementy wyposażenia Toyoty C-HR 2023 (Final Edition) Style
• Podgrzewane fotele przednie
• Podgrzewana kierownica
• System bezkluczykowego dostępu do samochodu (Inteligentny kluczyk)
• Przednie i tylne czujniki parkowania
• System monitorowania martwego pola w lusterkach (BSM)
• System ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu z automatycznym hamowaniem
• Inteligentne wycieraczki z czujnikiem deszczu
• System multimedialny Toyota Smart Connect® z kolorowym ekranem dotykowym (8" HD)
• Nawigacja Connected z mapami online i 4-letnią darmową transmisją danych

Aby zorientować się, jaką faktycznie korzyść daje nowa oferta specjalna Toyoty, trzeba zestawić ze sobą oba warianty napędowe Toyoty C-HR Final Edition. Podstawowym napędem w znikającej z rynku Toyocie C-HR jest układ 1.8 Hybrid 122 KM, który rozpędza auto do setki w 11 s. Mocniejszy wariant 2.0 Hybrid Dynamic Force dysponuje mocą 184 KM i pozwala rozpędzić się od 0 do 100 km/h w znacznie krótszym czasie wynoszącym 8,2 s. Wyższa moc ma naturalnie odzwierciedlenie w zużyciu paliwa, ale oba auta można bez cienia wątpliwości nazwać oszczędnymi. Hybrydowa Toyota C-HR 1.8 Hybrid 122 KM zużywa średnio od 4,8 l benzyny na 100 km, a średnie spalanie wersji 2.0 Hybrid Dynamic Force 184 KM wynosi od 5,3 l/100 km.

Oczywiście decydując się na Toyotę C-HR Final Edition mamy do wyboru kilka wersji wyposażenia. W cenniku znajdziemy jego 4 poziomy (Comfort, Style, Executive i GR SPORT), a 3 warianty wyposażenia (Style, Executive i GR SPORT) są dostępne dla obu odmian napędowych. Trzeba też dodać, że liczba aut objętych promocją jest ograniczona.

LandCruiser PL Toyota C HR 2023 02

Toyota C-HR 2023 w wersji GR Sport

Którą Toyotę C-HR wybrać?

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, którą Toyotę C-HR wybrać. Jeśli zależy Ci, by szybko stać się właścicielem hybrydowego SUV-a Toyoty prosto z salonu i zdobyć go z mocniejszym napędem w promocyjnej cenie, a posiadanie najnowszej generacji danego modelu nie jest dla Ciebie aż tak istotne, wybranie Toyoty C-HR 2023 być może okaże się najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak chcesz mieć w garażu najnowocześniejszy model, prawdziwą rynkową nowość albo zależy Ci na tym, by Twój C-HR dysponował napędem AWD lub był napędzany przez hybrydę plug-in (ta dołączy do oferty w późniejszym terminie), to postawienie na najnowszą, 2. generację modelu będzie naturalnym wyborem.

Toyota C-HR 2023 (1. generacja) – to może Cię przekonać:
• Dobra dostępność
• Mocniejszy napęd hybrydowy w cenie podstawowego
• Bogate wyposażenie
• Stylistyka, która mimo rynkowego stażu nadal przyciąga uwagę

Toyota C-HR 2024 (2. generacja) – to może Cię przekonać:
• Zupełna nowość naszpikowana najnowszymi rozwiązaniami
• Jeszcze bogatsze wyposażenie
• Ulepszone, bardziej dynamiczne i oszczędniejsze napędy hybrydowe
Możliwość wybrania auta z napędem AWD-i