Toyota ostatnio mocno inwestuje w segment kompaktowych SUV-ów, których oferta na świecie jest coraz bardziej zróżnicowana. W segmencie C do Toyoty C-HR dołączyła niedawno Corolla Cross, a obok miejskiego Raize i zapowiadanego dla Europy Yarisa Cross pojawił się właśnie nowy model Toyota Urban Cruiser. Samochód zadebiutował na początek w Republice Południowej Afryki.

 

 

W RPA gama SUV-ów i terenówek Toyoty wygląda inaczej niż w Europie. W tym kraju obok nowoczesnych miast i autostrad znajdziemy świetne tereny z dala od cywilizacji. To zresztą nie przypadek, że właśnie w RPA mieści się główna siedziba fabrycznego zespołu Toyota Gazoo Racing, startującego w Rajdzie Dakar.

Jeśli chcemy w RPA kupić terenówkę Toyoty, do wyboru mamy nie tylko Land Cruisera Prado (model 150) i Hiluxa, ale także Land Cruisera 200 (V8), FJ Cruisera, zbudowany na platformie Hiluxa model Fortuner oraz niezmordowanego Land Cruisera 70 w wariancie kombi (J76) i pick-up (J79). Jeśli zaś chodzi o gamę SUV-ów z samonośnym nadwoziem, to jeszcze do niedawna wyglądała tak samo jak w Polsce. Ale teraz do Toyoty C-HR i RAV4 dołączył nowy model – Toyota Urban Cruiser.

 

 

Urban Cruiser to subkompaktowy SUV o wymiarach zbliżonych do Yarisa. Auto mierzy 3 995 mm długości i 1 790 mm szerokości, ma rozstaw osi 2500 mm, a w bagażniku mieści 328 litrów. Może też dostać relingi dachowe oraz pociągnąć przyczepę z hamulcem do 1100 kg. Benzynowy silnik 1.5 o mocy 105 KM rozpędza Urban Cruisera do 170 km/h i zużywa od 6,2 l/100 km. Auto otrzymało 16-calowe koła stalowe lub aluminiowe.

 

 

Urban Cruiser jest bliźniaczym modelem Suzuki Vitara Brezza, ale jego wygląd nawiązuje do terenowej Toyoty Fortuner. To już kolejny model zbudowany wspólnie przez Toyotę i Suzuki. Rok temu do sprzedaży trafiła Toyota Starlet, miejski hatchback, który również najpierw wszedł na rynek RPA. Urban Cruiser nie pojawi się w europejskich salonach, gdzie segment miejskich SUV-ów już niedługo zagospodaruje nowy hybrydowy Yaris Cross, zbudowany na tej samej co Yaris modułowej platformie GA-B z serii TNGA. Silnik i przekładnia do napędu hybrydowego Yarisa Cross będą powstawały w polskiej fabryce Toyoty na Dolnym Śląsku.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

Galeria

urban_cruiser_100
urban_cruiser_111
urban_cruiser_140
urban_cruiser_155
urban_cruiser_201
urban_cruiser_202
urban_cruiser_204
urban_cruiser_311
urban_cruiser_312
urban_cruiser_313
urban_cruiser_315
urban_cruiser_316

Pełna galeria