Toyota Motor Manufacturing UK rozpoczeła właśnie projekt, którego celem jest budowa bezemisyjnego, terenowego pick-upa z elektrycznym napędem zasilanym wodorowymi ogniwami paliwowymi drugiej generacji. Pierwsze prototypowe Hiluxy z napędem wodorowym powstaną w 2023 roku w zakładzie TMUK w Burnaston. Po fazie testów firma zajmie się wdrożeniem auta do produkcji w małych seriach. Projekt wodorowego Hiluxa daje szansę zastosowania technologii ogniw paliwowych Toyoty w zupełnie nowym, nieeksplorowanym dotąd segmencie samochodów. Terenowe pick-upy służą wielu branżom gospodarki oraz służbom mundurowym, które potrzebują praktycznych i niezawodnych, bezemisyjnych samochodów, aby zrealizować własne strategie dekarbonizacji.

 

hiluxh2 pr side 

 

Prototypowy Hilux zostanie wyposażony w komponenty napędu Toyoty Mirai drugiej generacji. TMUK zrealizuje projekt przy eksperckim wsparciu zespołu badawczo-rozwojowego Toyota Motor Europe. Dzięki temu brytyjscy inżynierowie Toyoty zdobędą kompetencje, by w przyszłości prowadzić własne prace rozwojowe nad napędami wodorowymi nowych generacji.

Na opracowanie wodorowej wersji Hiluxa Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) otrzymała grant brytyjskiego rządu. W ubiegłym roku TMUK złożyła wniosek o grant do Advanced Propulsion Centre (APC), organizacji ufundowanej przez brytyjską branżę motoryzacyjną i budżet państwa zajmującej się finansowaniem projektów badawczo-rozwojowych nad nisko- i bezemisyjnymi technologiami napędowymi. W realizacji projektu biorą udział brytyjskie organizacje Ricardo, European Thermodynamics (ETL), D2H i Thatcham Research, skupiające inżynierów i specjalistów zajmujących się innowacjami w różnych dziedzinach technologii, ochrony środowiska i bezpieczeństwa transportu.

 

hiluxh2 pr powertrain

 

„Wielka Brytania jest jednym z kluczowych rynków dla pick-upów i ważnym rynkiem dla Toyoty. Finansowanie APC stanowi ogromną szansę na opracowanie bezemisyjnego samochodu w bardzo ważnym segmencie rynku. Chcielibyśmy podziękować rządowi Wielkiej Brytanii za wsparcie, które przyspieszy realizację celu dekarbonizacji transportu” – skomentował Matt Harrison, prezydent i CEO Toyota Motor Europe.

 

Dekarbonizacja oparta na szerokim wyborze technologii napędowych

Pomysł opracowania bezemisyjnego Hiluxa z napędem wodorowym to odpowiedź na zmieniające się potrzeby klientów, zgodna z realizowaną od 25 lat strategią Toyoty, by w procesie odchodzenia od paliw kopalnych w motoryzacji korzystać z różnych technologii napędowych.

W 1996 roku Toyota zaprezentowała trzy prototypy z alternatywnymi napędami – hybrydowym, elektrycznym na baterię i elektrycznym na wodorowe ogniwa paliwowe. A zaledwie rok później wprowadziła na rynek dwa z trzech powyższych zelektryfikowanych napędów. Obok Toyoty Prius, pierwszego masowo produkowanego auta hybrydowego, firma rozpoczęła limitowaną dystrybucję RAV4 EV zbudowanego na bazie konwencjonalnego RAV4 pierwszej generacji. Auto o mocy 68 KM i zasięgu 153 km wg EPA było produkowane przez 6 lat i przez cały ten okres zainteresowanie klientów przewyższało podaż. Drugi model RAV4 EV oparty na RAV4 trzeciej generacji otrzymał 156-konny silnik elektryczny i baterię o pojemności 41.8 kWh, dającą średni zasięg 166 km wg EPA.

W 2012 roku wraz z premierą Priusa Plug-in Hybrid Toyota poszerzyła swoją ofertę o układ hybrydowy z instalacją do ładowania baterii z sieci. Natomiast od 2014 roku, kiedy w salonach zadebiutował wodorowy sedan Mirai, gama modelowa marki obejmuje już wszystkie cztery zelektryfikowane napędy, na których Toyota opiera swoją strategię odchodzenia od paliw kopalnych. Strategia ta zakłada, by na każdym rynku zachęcać klientów do wybierania najbardziej przyjaznych dla klimatu samochodów, na jakie mogą sobie pozwolić, biorąc pod uwagę ich możliwości finansowe, dostępną infrastrukturę oraz miks energetyczny danego kraju.

Rozwój transportu wodorowego jest niezbędnym elementem procesu odejścia od emisyjnego transportu. Napęd wodorowy jest komplementarny wobec bateryjnych pojazdów elektrycznych, przynosząc szczególne korzyści w większych samochodach takich jak Toyota Hilux oraz w transporcie ciężarowym i zbiorowym.