Na greckich wyspach, szczególnie w mniejszych miejscowościach, można bez większych problemów znaleźć motoryzacyjne perełki w postaci wysłużonych, ale nadal sprawnych japońskich pickup-ów i pamiętających lata 60. sedanów. Wśród nich wyróżnia się samochód Stavrosa - mieszkańca wyspy Rodos. Od lat do poruszania się po wyspie służy mu Toyota Publica Pickup z 1969 roku - protoplasta Toyoty Hilux.

 

 pk170910 7322

 

Samochód Stavrosa nie wygląda okazale, ale idealnie wpisuje się w klimat greckiej wyspy. Pokryte kurzem nadwozie sugeruje, że w swoich czasach niewielka Publica miała biały lub kremowy lakier. Miejscami można zauważyć niewielką korozję i łuszczącą się farbę, ale - biorąc pod uwagę, że nie jest to kolekcjonerski egzemplarz chowany w garażu, a zwykły "wół roboczy" - samochód wygląda nieźle i trzyma się doskonale.

Smaczku dodaje fakt, że nadwozie wydaje się kompletne. Na błotnikach nadal widnieją tabliczki z napisem "Toyota" - kiedyś zapewne lśniące chromem, a felgi wciąż posiadają klasyczne i pokryte patyną kołpaki. W zakurzonym wnętrzu również można poczuć upływ lat - deska rozdzielcza pękła nie wytrzymując mocnego greckiego słońca, ale za to przełączniki i pokrętła nadal są na swoim miejscu, podobnie zresztą jak radio.

 

pk170910 7311

pk170910 7316

 

Zabytkowa Toyota Publica być może nie wygląda znakomicie, ale - jak opowiada jej właściciel - nigdy go nie zawiodła. To jeden z tych modeli, które można określić mianem "lać paliwo i jeździć".

Toyota Publica Pickup ma zaledwie 3835 mm długości, a jego waga to około 685 kg. Pod maską pracuje 4-cylindrowy silnik o pojemności niecałego litra (993 cm3) i mocy 78 KM. Napęd przekazywany jest za pomocą skrzyni biegów o czterech przełożeniach. Samochód jest w stanie uwieźć niemalże tyle ile sam waży - 500 kg.

Dla porównania - obecnie oferowany przez Japończyków pickup Toyota Hilux ma pod maską czterocylindrowy silnik Diesla o pojemności 2,4 litra i mocy 150 KM. Napęd przekazywany jest na cztery koła za pomocą manualnej lub automatycznej skrzyni biegów. Również i wyposażenie jest godne raczej samochodów klasy premium - Toyota Hilux w najwyższej wersji Selection oferuje między innymi kolorowy wyświetlacz TFT 4,2” umieszczony między zegarami, który pokazuje informacje dotyczące jazdy oraz ostrzeżenia układów systemu bezpieczeństwa aktywnego Toyota Safety Sense,  system multimedialny Toyota Touch 2 z 7-calowym ekranem dotykowym oraz bluetooth. Pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense jest w tej wersji wyposażenia dostępny w standardzie. W jego skład wchodzą układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) z systemem wykrywania pieszych (PD), układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDA), układ rozpoznawania znaków drogowych (RSA) oraz układ wykrywania zmęczenia kierowcy (SWS).

 

 

GALERIA ZDJĘĆ