Toyota Hilux zakończyła 2016 rok jako najpopularniejszy samochód w Australii i wiele wskazuje na to, że w tym roku powtórzy ten wynik. Australijski oddział Toyoty rozważa rozbudowanie gamy Hiluxa o nową luksusową wersję o zwiększonej dzielności terenowej, żeby utrzymać zainteresowanie zamożnych mieszkańców tego kraju. Teraz tę funkcję pełnią dwie topowe wersje Hilux SR5 i Hilux TRD, ale Toyota już myśli o jeszcze mocniejszej i bardziej luksusowej wersji.

 

 ATT00123

 

 „Zdecydowanie widzę tu lukę do wypełnienia” – powiedział dziennikarzom Sean Hanley, szef marketingu Toyota Australia, na Tokyo Motor Show. – „Kiedy się spojrzy na rynek pick-upów, Hilux jest w tym roku numerem jeden i spodziewam się, że utrzyma tę pozycję do końca roku. Prawdopodobnie Hilux będzie najlepiej sprzedającym się samochodem w Australii, tak jak rok temu. Jednocześnie jest dla nas jasne, że rośnie zapotrzebowanie na lepiej wyposażone pick-upy niż Hilux SR5. Częściowo wypełniliśmy tę lukę modelem TRD, ale będziemy musieli zrobić więcej, żeby zapewnić naszemu pick-upowi pierwsze miejsce w rankingu sprzedaży na przyszłość”.

 

ATT00125

 

Czego australijscy kierowcy mogą się spodziewać po przyszłym flagowym modelu Hiluxa? Jak spekuluje portal CarAdvice.com.au, pewną podpowiedzią może być koncepcyjny Hilux Tonka, choć raczej pod względem wyposażenia. Nie jest prawdopodobne, że najbardziej luksusowa wersja pick-upa Toyoty będzie przypominała z wyglądu popularne zabawkowe samochody firmy Tonka. Jeśli chodzi o silnik, trudno przewidzieć, jednak redakcja CarAdvice zwraca uwagę na Hiluxa z 2015 roku, pod którego maskę Toyota RPA włożyła V8 o mocy 335 kW z Lexusa IS F.

 

2017 toyota hilux tonka concept 041

 

W ostatnich miesiącach Toyota wypuściła w Japonii serię usportowionych modeli spod znaku Toyota Gazoo Racing, a w Europie pojawił się Yaris GRMN (Gazoo Racing Meister of Nurburging). Jeśli Toyota zechce utrzymać ten kierunek, wyposażenie nowego topowego Hiluxa także może wyjść z garażu Gazoo Racing, sportowego działu Toyoty. Hanley dodał, że marka Gazoo – wyniesiona do globalnej rangi przez prezydenta Toyoty, Akio Toyodę, będzie odgrywała w przyszłości coraz większą rolę w funkcjonowaniu firmy. Akio Toyoda jest wielkim fanem sportów motorowych i samochodów sportowych – to w dużej mierze za jego sprawą Toyota dokonała w ostatnich latach wielkiego zwrotu w stronę budzących emocje modeli. Prezydent Toyoty był również inicjatorem zebrania wszystkich aktywności Toyoty w sportach motorowych pod wspólną marką Gazoo Racing.

„Gazoo to znacznie więcej niż motorsport. Gazoo Racing jest motorem napędzającym w Toyocie opracowywanie nowych modeli, pracę zespołową i ducha walki, dzięki któremu demonstrujemy całemu światu nasze możliwości” – powiedział Hanley. – „Jesteśmy bardzo dumni, że w tym roku ostatnia runda Rajdowych Mistrzostw Świata odbędzie się w Australii, w Coffs Harbour. Będzie to okazja do zaprezentowania zespołu Toyota Gazoo Racing na naszym terenie. Nie mogę niczego potwierdzić, ale jeśli w przyszłości samochody z logo Gazoo Racing będą dostępne w Australii, będziemy tym bardzo zainteresowani”.