Nie każdy samochód zyskuje z upływem lat na wartości. Za taki stan rzeczy odpowiada wiele czynników i jednym z nich jest wyjątkowość danego egzemplarza. Prezentowany Lexus LX 470 niewątpliwie jest wyjątkowy - wystawiony na sprzedaż w USA kosztuje bowiem o 15 tys. dolarów więcej od swojego nowego następcy. Co więcej, sprzedający ma całkiem dobry powód do takiej wyceny!

lexus lx470

 

Sprzedawany Lexus LX 470 pochodzi z 2001 roku. Japoński SUV ma zaledwie 1600 km przebiegu. Stąd jego cena – 99 tys. dolarów. Według właściciela samochód jest w idealnym stanie. Nigdy nie brał udziału w wypadku, nie był również w żaden sposób restaurowany. Można zatem przypuszczać, że licznik rzeczywiście prezentuje realny przebieg, a nie został zresetowany po kapitalnym remoncie. Co więcej, na wyświetlaczu radia wciąż można znaleźć ochronną folię!

W jaki sposób Lexus LX 470 zachował się w takim stanie? Jego historia zapewne również miała wpływ na ostateczną wycenę. Samochód został bowiem w 2001 roku skradziony z salonu Lexusa. Następnie przez wiele lat stał schowany przez złodziei w magazynie, pośród innych luksusowych samochodów. Ubezpieczyciel wypłacił salonowi odszkodowanie, a skradziony SUV został wpisany do ewidencji pojazdów jako "zezłomowany". Oznacza to, że zaprzestano jego poszukiwań.

Obecny właściciel nie wspomina w jaki sposób doszło do odnalezienia tego Lexusa. Według podanych przez niego informacji samochód zaraz po zakupie miał na liczniku 900 mil. Auto trafiło do klimatyzowane garażu, a serwisem zajął się autoryzowany warsztat Lexusa. W październiku 2017 roku dokonano drobnych napraw na kwotę 3900 dolarów.

Prezentowany Lexus nadal ma oryginalne opony. Sprzedający zdecydował się je zachować, ponieważ - jak pisze - uważa, że auto na pewno stanie się częścią jednej z samochodowych kolekcji.

Lexus LX to obecnie największy SUV tego producenta oferowany w sprzedaży. Jego ceny zaczynają się na amerykańskim rynku od około 85 tys. dolarów. Pierwotnie flagowy SUV powstał na bazie sprawdzonej konstrukcji macierzystego koncernu – legendarnej Toyoty Land Cruiser.

Największym SUV-em Lexusa oferowanym w Polskich salonach jest model RX występujący od niedawna w 7- osobowej odmianie L. Ma on wydłużoną o 110 mm tylną część nadwozia, a pod jej maską pracuje jednostka napędowa Lexus Hybrid Drive z 3,5-litrowym silnikiem V6, generatorem, silnikiem elektrycznym oraz przekładnią planetarną pełniącą rolę elektronicznie sterowanej przekładni bezstopniowej (e-CVT). Łączna moc to 313 KM.