Każdy z nas zetknął się z kodami QR. Przypomina kod kreskowy, tylko zamiast pasków ma kwadraciki zamknięte na obszarze kwadratu. W takiej formie można zapisać mnóstwo informacji, które potem błyskawicznie się odczytuje za pomocą skanera, za który może posłużyć telefon komórkowy.

 

 

Jak się dobrze rozejrzeć, to kody QR są już dziś nieodłącznym elementem niemal każdej reklamy, ulotki czy plakatu. Dzięki nim jednym ruchem możemy otworzyć stronę internetową bądź aplikację na swoim urządzeniu przenośnym. Skanuje się je aparatem fotograficznym w telefonie komórkowym czy tablecie dzięki darmowej prostej aplikacji pobieranej z internetu. Kody QR tak świetnie pasują do filozofii urządzeń mobilnych, że wydaje się, że powstały specjalnie na ich potrzeby. Jednak to najpopularniejsze obecnie ich zastosowanie wykorzystuje tylko niewielką część ich możliwości.

 

 

Nie każdy wie, że autorami kodu QR są specjaliści z należącej do Toyota Group firmy Denso. Denso to firma inżynieryjna. Konstruują i produkują części do samochodów marki Toyota, ale również zajmują się ich dystrybucją oraz dostarczaniem do fabryk Toyoty. Właśnie do dystrybucji Denso potrzebowało nowej generacji systemu logistycznego. Jego rdzeniem okazał się właśnie kod QR. To w nim można opisać szczegółowo zawartość przesyłki, godzinę i adres jej nadania oraz parametry odbiorcy. Po dostarczeniu skanowanie kodu trwa chwilę i przesyłka może wędrować prosto na taśmę produkcyjną. Niezależnie, czy jest to torebka spinek do tapicerki czy skrzynia biegów do Land Cruisera.

 

Kody QR są elementem Systemu Produkcyjnego Toyoty (TPS) od lat 90. i przyczyniają się do poprawy efektywności produkcji Toyoty oraz legendarnej jakości samochodów tej marki. Kody QR powstały, by pełnić bardzo poważną funkcję informacyjną i logistyczną w wielkim koncernie motoryzacyjnym, ale to nie przesądza o sposobie ich używania na co dzień. Skoro zakodować można każdą informację, równie dobrze wynalazek japońskich inżynierów może posłużyć nam do zabawy. Przekonają się o tym ci, którzy dołączą do nas do zabawy w QRa Trophy. Nie zapomnijcie swoich telefonów, żeby Wam nic nie umknęło!