Dla fanów toyotowych terenówek ze znaczkiem Land Cruiser dzień 23 czerwca to data wyjątkowa. W 1954r. w tym dniu ogłoszono światu, że nowe auta tego koncernu będą oznaczane właśnie taką nazwą. Mineło 65 i te dwa słowa stały się synonimem terenowych możliwości, trwałości i jakości. 

 

 1968 land cruisers

 

Narodziny ikony

Pierwsze lekkie samochody terenowe Toyota zaczęła opracowywać jeszcze w czasie II wojny światowej. Ale faktyczna historia Toyoty Land Cruiser rozpoczyna się nieco później, bo w 1951 roku. Na rynku zadebiutowała wtedy Toyota Jeep BJ - surowe auto terenowe stworzone na potrzeby służb mundurowych w ekstremalnie krótkim czasie, bo od sierpnia 1950 do stycznia następnego roku. Ostatecznie japońskie państwo zdecydowało się na inny model, ale to wcale nie było złą informacją dla producenta. Samochód zaczął zyskiwać na popularności dzięki eksportowi, a także zdobywał uznanie innych grup zawodowych i cywili.

 

28131 a toy

 

W 1954 roku jego nazwę zmieniono na Land Cruiser, która po angielsku oznacza lądowy krążownik. Dobór słów nie był przypadkowy - miał podkreślać terenowe możliwości samochodu, które pozwalają mu dotrzeć do praktycznie każdego miejsca na lądzie. W 1957 Land Cruiser stał się pierwszym samochodem Toyoty oferowanym w Stanach Zjednoczonych. Tak wyglądały narodziny legendy.

 

1961 toyota land cruiser fj25

 

Lojalny sługa

Land Cruiser faktycznie dotarł do każdego zakątka globu. Z jego terenowych możliwości i odporności skorzystało na co dzień wiele osób. Świetnym przykładem jest rodzina plantatorów kawy z kolumbijskiej części Andów. Rolnicy wybrali Land Cruisera FJ25 z 1960 roku i przez 55 lat używali go do transportu ładunków po lokalnych drogach. I nawet po tak długim czasie samochód nadal był na chodzie. Z terenowej Toyoty chętnie korzystają również ekipy filmowe, kręcące materiały w terenie, na przykład zespół przygotowujący program motoryzacyjny The Grand Tour.

 

terminator 02

 

Gwiazda filmowa

Ale Land Cruiser występuje również po drugiej stronie kamery. Terenówkę będzie można zobaczyć w nowej produkcji Terminator: Mroczne przeznaczenie. Na zwiastunie możemy zobaczyć wiśniową Toyotę Land Cruiser 80, z której wysiada filmowa Sarah Connor, grana przez Lindę Hamilton, uzbrojona w bazukę i karabin. Jaka będzie dalsza historia auta? Tego dowiemy się na jesieni, kiedy amerykański obraz trafi do kin.

 

 dakar 2019 land cruiser

 

Rajdowy mistrz

Wróćmy jednak do realnego świata, bo to właśnie w nim Land Cruiser odnosi największe sukcesy. Terenowa Toyota jest nierozerwalnie kojarzona z katorżniczym Rajdem Dakar. Praktycznie od początku istnienia imprezy samochód startuje w tym najtrudniejszym rajdzie świata, a od 1995 roku Toyota wystawia go w nim oficjalnie. I zdobywa mnóstwo sukcesów - w ostatniej edycji Rajdu Dakar Land Cruiser wywalczył już 6. z rzędu zwycięstwo w klasie samochodów produkcyjnych T2!

 

land speed cruiser 13

land speed cruiser 11

 

Najszybsza terenówka

Jakby sportowych osiągnięć było mało, w 2017 roku Land Cruiser pobił rekord prędkości samochodu terenowego. Zmodyfikowane japońskie auto o przydomku Land Speed Cruiser udało się rozpędzić na pustyni Mojave do imponującej prędkości 370 km/h. A to za sprawą stuningowanego, 5,7-litrowego silnika V8 3UR-FE z dwiema turbosprężarkami wytwarzającymi ciśnienie 55 psi, którego moc wzrosła do 2 000 KM!

 

toyota land cruiser 3

 

Land Cruiser dziś

Współczesne Toyoty Land Cruiser mocno różnią się od swoich przodków z początków produkcji. Obecnie produkowane są jch trzy podstawowe serie (o modelach i ich rozwoju przeczytasz w TOYPEDII). Począwszy od tych bardziej surowych, twardych z serii 70, niedostepnych na naszym rynku po modele 200 i 150. W tych dwóch ostatnich poza znakomitymi zdolnościami terenowymi znajdziecie jeszcze wiele dodatków, które zapewniają wiecej komfortu, wygody oraz wułatwiaja jazdę przez terenowe przeciwności. Są to m.in. pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense, szereg kamer pozwalających zobaczyć to, co dzieje się tuż przed, za i z boku pojazdu czy 3-strefową klimatyzację. Auta są też wyposażone w takie rozwiązania jak system utrzymujący stałą prędkość w terenie, układ wspomagający zjazd ze wzniesienia czy system zmiennej sztywności stabilizatorów(o systemach wspomagających terenowa jazdę: czytaj). I bez problemu uciągną 3-tonową przyczepę.

Lata lecą, a Land Cruiser pozostaje synonimem auta terenowego...