Nie tak dawo temu na łamach landcruiser.pl prezentowaliśmy koncepcyjną Toyotę RV-1, która została pomyślana jako pojazd rekreacyjny (stąd w nazwie RV, skrót od recreational vehicle). Z przedłużoną linią dachu i uciętym tyłem auta, model ten zapewniał znaczną przestrzeń bagażową w porównaniu do Celiki coupé, na której był oparty. Auto nie trafiło do produkcji jednak konstrukcja przetarła szlak dla konceptu RV-2 z 1972 r. Nowa propozycja Toyoty była wielkim sportowo-turystycznym coupe, które jednocześnie mogło pełnić rolę praktycznego domu na kółkach. Wszystko to brzmi bardzo nierealistycznie, ale ten samochód istniał naprawdę! Oto Toyota RV-2!

 

72toyota rv 2 4

 

Toyota RV-2 zadebiutowała na Tokyo Motor Show w 1972 roku. Rok później została zaprezentowana na nowojorskim salonie samochodowym. Projekt samochodu był bardzo postępowy – auto zostało wyposażone w prostokątne reflektory, a potężna krata wlotu powietrza rozdzielała przedni zderzak na dwie części. 

 

rv 2

 

Samochód niewątpliwie zwracał uwagę swoją nietuzinkową stylistyką, ale nie ona była jego głównym atutem. Najistotniejszą cechą charakterystyczną auta była przestrzeń bagażowa składająca się z elementów, które można nazwać „drzwiami dachowymi”. Po ich otwarciu pojazd przekształcał się w kampera z materiałowym dachem, który mógł pomieścić cztery osoby.

 

72toyota rv 2 2

 

Warto dodać, że sam proces zamiany kombi w kampera był dla japońskich inżynierów nie lada wyzwaniem, przede wszystkim z punktu widzenia sztywności samego nadwozia. Dlatego też konstrukcja pojazdu została specjalnie wzmocniona.

Na liście wyposażenia można było znaleźć między innymi klimatyzację, radio i elektrycznie sterowane szyby. Model RV-2 został zbudowany przy użyciu platformy i podzespołów pochodzących z Toyoty Crown i Toyoty Mark II. Pod maską konceptu znalazł się silnik benzynowy o pojemności 2,6 litra i mocy około 100 KM. Prędkość maksymalna około 190 km/h była stosunkowo wysoka i wynikała z dobrych parametrów aerodynamicznych auta.

 

1972 Toyota RV2 USA Brochure 02