Tekst:Ireneusz Rek, zdjęcia: Jarek "Herbaciany"

 

Przedstawiamy kolejne cudo wykonane z płatów hipsu i dużej dozy talentu w wykonaniu Jarka "Herbacianego". Poprzednio, z takim samym pietyzmem autor wykonał model Land Cruisera FJ40. Tym razem na jego warsztat trafił Land Cruiser 55, w wersji off-road. 

 

 

Kilka słów tytułem wstępu o J55

Land Cruiser 55 pokazany po raz pierwszy w 1967 roku był odpowiedzią na potrzeby rynku poszukującego nie tylko aut sprawnych terenowo ale również wygodnych w codziennym, drogowym zastosowaniu. Warto wspomnieć, że był to pierwszy LC który mógł podróżować z prędkością 130 km/h po autostradach. Jest to bardzo ciekawy model w historii Toyoty ponieważ jego powstanie było początkiem podziału produkcji tego modelu na dwie odrębne linie. Bardzo długo utrzymujacy się w produkcji LC 40 został w końcu zastąpiony 70-ką, 90-ką, 120-ką i obecnie 150-ką. Natomiast model 55 dał poczatek lini Station Wagon, wiekszej i bardziej luksusowej wersji Land Cruisera. Jego nastepcami były takie modele jak 60, 80,100 oraz obecnie produkowany 200. LC55 zwany też ze wzgledu na kształt przedniej części auta "Iron Pig" jest autem dosyć już rzadko spotykanym. 

 

Jak wykonano model

Bazą pojazdu jest sprawdzone podwozie firmy Axial z USA. Oparte na dwóch, sztywnych mostach, z prawdziwą ramą, skrzynia biegów i wałami napędowymi stanowi bardzo dobrą i trwałą bazę pod pojazdy do off-roadu w skali. Po zaopatrzeniu w sterowanie radiem auto moze poruszać się nawet po bardziej wymagajacym terenie. 

Karoseria.

To całkowicie ręczna produkcja "wyrzeźbiona" z płatów twardego plastiku (hips). Autor pracy bardzo bardzo dokładnie odwzorował wszystkie szczegóły, nawet elementy silnika znajdujace się pod maską. Wsytarczy przyjrzeć się z jaką pieczołowitością odtworzono głowice, alternator, filtr powietrza... 

 

     

 

Ze wzgledu na wielkość gotowego podwozia, całość wykonana jest w skali 1:8. Uważnych czytelników zachwycą znakomicie odwzorowane elementy karoserii czy wyposażenia. Na grilu znajduje sie nawet, wyciety recznie napis TOYOTA, który ma przeciez minimalna wielkość. Każda lampka, zawias, naklejka ... 

Jak powstawał model? Zapraszamy do odwiedzenia forum RC-TRIAL.PL na którym przedstawiona ta pracę krok po kroku.

 

 

 

 

GALERIA ZDJĘĆ