Czy wiecie, że pierwsze powojenne auta z napędem 4x4 pochodzące z fabryk Toyoty nie nazywano jeszcze Land Cruiserami a był to model… BJ JEEP? Skonstruowano go pospiesznie (w pół roku) na potrzeby przetargu na dostawę pojazdów z napędem 4x4 dla japońskiej policji. Nic więc dziwnego że w obliczu wszechobecnych braków (wszak zaledwie 6 lat wcześniej zakończyła się tu kapitulacją II WŚ) stworzono pojazd złożony z tego co akurat było do dyspozycji: podwozia i silnika od ciężarówki SB oraz karoserii przypominającej słynną, amerykańską terenówkę. Przetarg wygrał wówczas licencyjny JEEP produkowany przez Mitsubishi ale wbrew pozorom projektowi wyszło to na dobre. Konstruktorzy mogli skupić się na potrzebach indywidualnego odbiorcy, a te jak wiadomo są inne niż to czego wymagają służby mundurowe.

 

 

Dopiero 23 czerwca 1954r BJ zyskał nową nazwę, która na stałe wpisała się do historii aut z napędem 4x4. Hanji Umehara, ówczesny dyrektor d/s technologii zaproponował aby terenówki koncernu nazywać Toyota Land Cruiser. Jednak kształty które najbardziej kojarzą się z modelem auto zyskało dopiero rok później. Przedstawiono wówczas model J2 a cztery lata później słynną 40-kę (J4) – jeden z najdłużej produkowanych modeli koncernu (26 lat).  

Dzielność w terenie i niezawodność tych aut sprawiły, że bardzo szybko stały się pojazdami popularnymi, a nawet kultowym. Przez lata powstawały kolejne wersje - coraz bardziej rozbudowane i luksusowe, ale zawsze z napędem 4x4 i doskonałymi własnościami terenowymi.

Dziś Land Cruisera spotkać można w 178 krajach, a w zeszłym roku świętowano sprzedaż 10 mln egzemplarza tej wyjątkowej Toyoty!

 

IMG 4131

 

Dla wszystkich, który chcieli by poznać rozwój modelu, różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami, budowę, opcje jakie producent proponował klientom przez wiele lat produkcji nieodzowna wydaje się biblia landcruiserowca czyli książka Alexandra Wohlfartha „Legenda Land Cruisera”. Autor, wielki fan marki, założyciel witryny www.buschtaxi.de, organizator kultowego zlotu Buschtaxi Treffen w bogato ilustrowanym wydawnictwie opisuje wszystkie dotychczasowe modele tego auta, podaje ich odmiany, dane techniczne, wprowadzane modyfikacje.

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12