Toyota Australia wprowadza wkrótce na rynek dwa, zupełnie odmienne warianty flagowego Land Cruisera 300. W czwartym kwartale tego roku klienci z Antypodów będą mieli do wyboru model GR Sport, nastawiony na fanów terenowych przepraw oraz Sahara ZX, skupionej na luksusie podróżowania po drogach.

 

 192534558 4198768983479763 2059632704727798587 n

 

Sean Hanley, wiceprezes Toyota Australia ds. sprzedaży, marketingu i franczyzy podkreślił, że pojawienie się dwóch nowych, topowych wariantów Land Cruisera jeszcze bardziej zwiększy atrakcyjność legendarnej terenówki dla klientów Toyoty.  „Nasz nowy GR Sport sięga do DNA Land Cruisera – najlepszego napędu na cztery koła, który jest specjalnie zaprojektowany dla osób, które naprawdę kochają jazdę po trudnych trasach i rajdy terenowe” – powiedział Hanley. Stylistyka Sahary ZX za to podkreśla jeszcze bardziej prestiżowy wizerunek dla klientów, którzy używają Land Cruisera głównie do jazdy miejskiej i wakacyjnych wyjazdów z rodzinami” – „Imponujące nowe lub ulepszone funkcje i technologie w całej nowej gamie stanowią niezwykłą wartość, wznosząc luksus Land Cruisera na nowy poziom, jednocześnie wzmacniając reputację legendarnego modelu jako króla off-road”.

 

2022 Toyota LandCruiser 300 Series LC300 LHD18

 

Land Cruiser GR Sport na rynku australijskim jest wyceniony na 137 7901 USD, a Sahara ZX jest tylko o 1000 USD droższa. Są one pozycjonowane wyżej od znanych już w Australii Land Cruiserów GX, GXL, VX i Sahara, które również zaoferowane zostaną w nowych wersjach. Wszystkie sześć wariantów posiadają zupełnie nową platformę, mocniejszy i wydajniejszy układ napędowy oraz nowe wyposażenie i technologie, które poprawiają możliwości Land Cruisera w każdym wymiarze. 

  

LAND CRUISER GR SPORT

Ta wersja kultowej terenówki Toyoty opracowana została jako pojazd bazowy Rajdu Dakar. GR Sport zapewnia większy terenowy i sportowy charakter, który odzwierciedla wkład inspirowanej sportami motorowymi marki GR, która stała się fenomenem sprzedaży w Australii. Duch nowego GR Sport wyrażany jest poprzez elementy stylistyczne i specyficzne cechy, które wyróżniają go jako najwyższą klasę terenową w gamie Land Cruisera. Cechą charakterystyczną modelu jest wyrazisty napis TOYOTA umieszczony na błyszczącej czarnej siatkowej osłonie chłodnicy z wzorem plastra miodu. Plakietki GR Sport zdobią grill, a także drzwi, tylną klapę, kierownicę, zagłówki przednich siedzeń, przycisk zapłonu oraz ekran multimedialny podczas uruchamiania. Czarne 18-calowe felgi aluminiowe, dedykowane osiągom i trwałości w terenie, znajdują się w czarnych nadkolach. Czarne są również stopnie boczne, klamki, obudowy lusterek i linia okien. Nielakierowany przedni zderzak i dolny tylny zderzak podkreślają terenowe DNA i wyjątkowe możliwości tego modelu.

Wnętrze GR Sporta oferuje do wyboru dwa wzory wykończenia ze skórzanymi akcentami – mocną i sportową czerń z ornamentami karbonowymi dla klientów, którzy zamierzają intensywnie jeździć w terenie, lub agresywnie kontrastującą czerwono-czarną kolorystykę z czarną nałożoną wokół deska rozdzielczej, aby zapewnić trwałość i łatwość użytkowania elementów funkcjonalnych.

 

Schowek03

 

Odpowiednio, GR Sport jest standardowo wyposażony w przednie i tylne blokady mechanizmu różnicowego oraz innowację technologiczną - pierwszy na świecie e-KDSS (elektroniczny system dynamicznego zawieszenia Kinetic). Umożliwia ono zaawansowaną kontrolę zawieszenia Land Cruisera poprzez niezależne blokowanie i zwalnianie przedniego i tylnego stabilizatora. Skutkuje to dwoma pozornie sprzecznymi osiągnięciami: optymalnym trzymaniem się drogi i wykrzyżem kół w warunkach terenowych w połączeniu z mniejszym kątem przechyłu, który zapewnia wyższy poziom komfortu jazdy i stabilności prowadzenia na drodze.

Wyposażenie wspólne dla pięciomiejscowego GR Sport i Sahara ZX obejmuje pięć trybów jazdy, adaptacyjne, zmienne zawieszenie, adaptacyjne światła drogowe i wykończenie z włókna węglowego.

 

 1624297830 image

 

LAND CRUISER SAHARA ZX

Unikalna konstrukcja Sahara ZX opiera się na stylowo zaprojektowanym ształcie: odważny chromowany grill, smukłe reflektory, nowe tylne światła i przemodelowana tylna klapa. Ten model Land Cruisera wyróżnia się ponadto wyjątkowymi 20-calowymi felgami aluminiowymi, unikalnym przednim zderzakiem, nadkolami w kolorze nadwozia, podświetlanymi stopniami bocznymi, nakładkami na progi przednich drzwi, tylnymi błotnikami i chromowanymi zdobieniami na masywnym, tylnym zderzaku.

Wykończona skórą tapicerka jest oferowana w kolorze czarnym, beżowym lub czerwono-czarnym, a także z karbonowymi akcenty na kierownicy, konsoli środkowej i listwach drzwiowych.

Nowy Land Cruiser wyróżnia się wyposażeniem obejmującym cztery podgrzewane i wentylowane fotele, elektrycznie składaną i regulowaną tylna kanapą oraz mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu wykrywający moment obrotowy na tylnej osi.

 

Schowek02

 

NOWE MOŻLIWOŚCI

Cała gama modelowa J30 obejmuje obecnie sztywną, a jednocześnie lekką konstrukcję nadwozia na ramie TNGA, która zapewnia stabilność i komfort jazdy w każdym terenie. Pod maską w nowych Land Cruiserach znajdziecie silniki V6 o mocy 227 kW i 700 Nm z podwójnym turbodoładowaniem, wraz z nowym 10-biegowym automatem. Nowo opracowane niezależne układy zawieszenia przedniego i czterowahaczowego tylnego zapewniają płynną i wyrafinowaną dynamikę na drodze oraz doskonałą dynamikę pojazdu. Nowe modele wyposażono w zintegrowane zarządzanie napędem AWD, które harmonizuje wspomaganie kierownicy, sterowanie hamulcami i przepustnicą, schemat zmiany biegów i rozkład momentu obrotowego, zapewniając precyzyjne prowadzenie i stabilność.

 

Schowek01

  

Standardem w całej gamie J30 jest też najnowszy pakiet Toyota Safety Sense2, zawierający autonomiczne hamowanie awaryjne jako część systemu przedkolizyjnego, który może wykrywać pieszych (w dzień i w nocy) oraz rowerzystów w ciągu dnia. Dodatkowo auta wyposażono w aktywny tempomat dla wszystkich prędkości, automatyczne światła drogowe i technologię utrzymywania pasa ruchu, która w wersjach VX i nowszych przechodzi do asystenta śledzenia pasa ruchu z wibracjami kierownicy. Inne nowe funkcje obejmują 9-calowy ekran w modelach GX i GXL (wcześniej 6,1 cala), który można rozszerzyć do 12,3 cala w modelach VX i wyższych, integracja ze smartfonem, asystenta znaków drogowych, reflektory wykrywające zmierzch, elektryczny hamulec postojowy i sterowanie asystentem zjazdu ze wzniesienia. Każdy LandCruiser jest od razu wyposażony w wiązkę przewodów do haka z maksymalnym uciagiem 3,5 tony. Nowa gama rozpoczyna się od GX, który jest teraz wyposażony w jednoczęściową klapę tylną. Zyskuje reflektory LED, bezkluczykowy inteligentny dostęp i zapłon, dwustrefową automatyczną klimatyzację, elementy sterujące na kierownicy, kamerę cofania i elektryczne szyby we wszystkich drzwiach za jednym dotknięciem. Ceny tej wersji zaczynają się od 89 9901 USD.

Przechodząc do popularnej, siedmiomiejscowej wersji GXL w nowym modelu zyskujemy 18-calowe felgi aluminiowe, ostrzeżenie o ruchu poprzecznym z tyłu, monitor martwego pola, bezprzewodową ładowarkę Qi do telefonu i automatycznie przyciemniane lusterko wsteczne. Ta wersja Land Cruisera wyceniona od 101 7901 USD GXL jest po raz pierwszy wyposażona w funkcję Multi-Track, która pomaga kierowcom pewnie radzić sobie w trudnych warunkach drogowych, regulując poślizg kół w celu poprawy przyczepności.

W przypadku wersji VX funkcje premium obejmują teraz 12,3-calowy ekran multimedialny, 10 głośników (+1), 7-calowy kolorowy wyświetlacz multi-info (wcześniej 4,2”), czterostrefową automatyczną klimatyzację, osiem uchwytów na kubki, zdalnie sterowane szyby i funkcje zarezerwowane wcześniej dla Sahary, w tym elektrycznie regulowana kierownica oraz podgrzewane i wentylowane przednie fotele. Inne dodatki VX obejmują monitor panoramiczny i zintegrowane zarządzanie dynamiką pojazdu, które łączy kontrolę trakcji, elektroniczną kontrolę stabilności, elektryczny układ kierowniczy i inne systemy w celu poprawy osiągów, reakcji na polecenia kierowcy i bezpieczeństwa. Jego cena detaliczna zaczyna się od 113 9901 USD.

 

z27182739ihtoyota land cruiser 300

 

Najlepiej wyposażona wersja Land Cruisera 300, czyli Sahara to wyposażenie jakiego jeszcze w tym aucie nie było. Obejmuje ono 14-głośnikowy system audio klasy premium JBL®8, wyświetlacz przezierny, podgrzewaną kierownicę, łatwo dostępną wentylację podgrzewanego drugiego fotele w rzędzie, elektrycznie składane fotele w trzecim rzędzie. Ceny tej wersji zaczynają się od 131 1901 USD. 

 

000CBMETEN1977GN C321 F4