Bałkany, Skandynawia lub Włochy. Takie kierunki rozważaliśmy na tegoroczne wakacje. Człowiek zawsze chce poznawać miejsca odległe, o innej kulturze, znacząco odbiegające od codzienności. Życie natomiast potrafi zweryfikować te plany. Gdy w lutym rozpoczęła się pandemia i chwilę później zamknięto granice, już wiedzieliśmy, że najprawdopodobniej nic nie wyjdzie z naszych planów. Postawiliśmy więc na Polskę.

 

dookola polski AroundPolandExpedition 05

 

Planowanie

Początkowy plan zakładał, że z Kielc pojedziemy na mazury, następnie odbijemy na ścianę wschodnią, przejedziemy nią na północ, dojedziemy do trójmiasta, zrobimy całą linię morską, zjedziemy w dół ścianą zachodnią, przejedziemy całą linię górską i z Bieszczad wrócimy do Kielc. Chwilę później, okazało się, że dokładnie w terminie naszego wyjazdu, znajomi wynajęli domek w Bieszczadach. Postanowiliśmy więc zacząć od końca.

 

dookola polski AroundPolandExpedition 08

 

Wyprawa

Ile czasu można spędzić zwiedzając Polskę, żeby nie zacząć się nudzić? To dobre pytanie. Pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy to 2-3 tygodnie. No bo umówmy się - przecież każdy był w górach, na mazurach czy nad morzem.  Nic bardziej mylnego. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że Polska wcale nie jest taka mała jak nam się wydaje. Żeby dokładnie ją zwiedzić, warto by przeznaczyć średnio 1 tydzień na każdy jej rejon. Czyli żeby dokładnie zwiedzić Polskę potrzebowalibyśmy ok 2-3 miesiące.

 

dookola polski AroundPolandExpedition 06

 

Nasza podróż trwała 24 dni i skupiliśmy się na całokształcie Polski, różnorodności jej regionów bez szczegółowego zwiedzania. Założenie nie zmieniło się od czasów planowania, chcieliśmy objechać ją dookoła i spać codziennie w innym miejscu. I wiecie co? Zabrakło nam czasu!

W podróży nie planujemy dłużej niż na 1-2 dni w przód. Codziennie wieczorem szukając ciekawych miejsc na naszej trasie przeglądaliśmy mapę, blogi podróżnicze i książkę „Niesamowita Polska”, którą dostaliśmy od naszych przyjaciół. Nie planowaliśmy też gdzie będziemy spać. Dopiero popołudniu, w zależności od tego gdzie akurat byliśmy, rozglądaliśmy się za polem namiotowym lub campingiem. Taki sposób podróżowania pozwala naprawdę odpocząć. Nie musicie się spieszyć, bo nie macie z góry zarezerwowanych noclegów. Jeśli gdzieś Wam się spodoba to możecie zostać tam dłużej, jeśli nie, nic nie stoi na przeszkodzie żeby jechać dalej. Okazało się, że zabrakło nam czasu na ścianę wschodnią, którą zdecydowanie musimy nadrobić jakimś tygodniowym wyjazdem.

 

dookola polski AroundPolandExpedition 03

 

Wnioski

Polskę warto zwiedzić na 2 sposoby. Pierwszy z nich to ten, w który zwiedza ją każdy z nas. Weekendowe wycieczki do różnych miejsc. Dzięki temu możemy poświęcić więcej czasu na jedno konkretne miejsce. Drugi sposób to właśnie objechanie jej dookoła. To właśnie wtedy można najlepiej zaobserwować jej różnorodność, charakterystyczne cechy każdego z regionów czy spróbować totalnie odmiennego jedzenia. Każdemu polecamy poświęcić kiedyś zagraniczną wyprawę właśnie na rzecz zwiedzania Polski. Uwierzcie nam – warto!

 

dookola polski AroundPolandExpedition 31

 

Podsumowanie

 • Nasza wyprawa wokół Polski trwała 24 dni
 • Przez ten czas przejechaliśmy 3820 kilometrów
 • Odwiedziliśmy ok. 40 miejscowości
 • Byliśmy obok 4 granic (Słowacja, Czechy, Niemcy, Rosja)

Poniżej znajdziecie „bucket list” rzeczy, które możecie zobaczyć czy zrobić na naszej trasie. Wrzucam Wam też mapę, z zaznaczonymi wszystkimi miejscami, które odwiedziliśmy oraz najfajniejszymi restauracjami i campingami, które udało nam się znaleźć. Może kogoś zainspiruje to do takiego wyjazdu!

 

mapa dookola polski

 

 1. Jechaliśmy kolejką wąskotorową w Bieszczadach
 2. Jedliśmy najlepszego Naleśnika Giganta w Chacie Wędrowca w Wetlinie
 3. Wędrowaliśmy szlakami po przełęczy Obidza
 4. Podziwialiśmy wspaniałe widoki w Lesinicke Sedlo
 5. Wypoczywaliśmy na basenach termalnych w Białce tatrzańskiej
 6. Zwiedzaliśmy drewniane miasteczko – Lanckorona
 7. Oglądaliśmy zachód słońca za katowickim spodkiem
 8. Jechaliśmy kolejką linową nad Parkiem Śląskim
 9. Widzieliśmy 20 małych Harry Potterów na zamku w Mosznie
 10. Spaliśmy w najcudowniejszym pensjonacie w Polsce - Złoty Jar
 11. Szukaliśmy złota w kopalni złota w złotym stoku
 12. Próbowaliśmy odnaleźć wszystkie krasnale we Wrocławiu
 13. Zobaczyliśmy największą ilość harleyowców podczas Polish Bike Week w Karpaczu
 14. Zdobyliśmy jeden ze szczytów Korony Gór Polski – Śnieżkę
 15. Odwiedziliśmy najmilsze ASO Toyoty w Polsce w Zielonej Górze (to historia na osobną opowieść)
 16. Odpoczywaliśmy na drzewach w Krzywym Lesie
 17. Plażowaliśmy na jedynej wyspie w Polsce - wyspie Wolin
 18. Odwiedziliśmy molo w Kołobrzegu
 19. Oglądaliśmy rozsuwany most w Darłówku
 20. Piliśmy pyszne drinki w Chłapkowie
 21. Oglądaliśmy latarnię morską w Krynicy Morskiej
 22. Jedliśmy pyszne ciasta w niesamowitej, rodzinnej kawiarni w miejscowości Reszel
 23. Oglądaliśmy port w Węgorzewie
 24. Poszliśmy na koncert szantowy w Sztynorcie
 25. Jeździliśmy rowerami szlakiem Giżycko-Wilkasy
 26. Spacerowaliśmy po Zakopanem Mazur czyli Mikołajkach
 27. Przeprawialiśmy się promem z Wierzby do Mikołajek
 28. Oglądaliśmy amfiteatr w Mrągowie
 29. Zwiedzaliśmy stare miasto w Olsztynie

 

Jeśli macie ochotę śledzić nasze wyjazdy lub przybić kiedyś piątkę gdzieś na trasie to zachęcamy do obserwowania nas na Instagramie: slowtraveler.pl

 

Tekst i zdjęcia: Maciej Surgiel, slowtraveler.pl

 

 

GALERIA ZDJĘĆ