Buschtaxi to określenie 3-drzwiowego Land Cruisera serii J4 lub J7 o długim rozstawie osi (J45 i J75/78), będącego jednym z najczęściej wybieranych aut przez poszukiwaczy przygód, którzy na czterech kołach przemierzają świat. To właśnie dla nich Alex Wohlfarth, pomysłodawca platformy buschtaxi.de, organizuje już od kilkunastu lat zlot. Na imprezie w dniach 11-13 września, w miejscowości Storndorf niedaleko Frankfurtu nad Menem, zarejestrowało się ponad tysiąc użytkowników! Co przyciąga tak wielką rzeszę ludzi na łąki w niemieckiej Hesji ?

 

 

Zdecydowana większość to stali bywalcy, pojawiający się na zlocie swoimi przystosowanymi do podróżowania i mieszkania pojazdami. Wśród nich Ute Vogel i Andreas Blase, przemierzający od 13 lat Land Cruiserem HZJ 78 szlaki pomiędzy Chinami a Europą, w wielomiesięcznych wyprawach. To Mark Mellet, promujący książkę i album dotyczący wyprawy z Paryża na Kamczatkę. I wielu innych, którzy chętnie dzielą się opowieściami o dalekich wyjazdach, jak i zastosowanych rozwiązaniach przy adaptacji aut. Bo Buschtaxi Treffen to miejsce, które obowiązkowo odwiedzają wszyscy, którzy planują budowę bądź zakup auta wyprawowego, namiotu, przyczepy. Tutaj można dotknąć i wypróbować rozwiązania widziane tylko w katalogach czy próbkach i dodatkowo wypytać, jak się sprawdziły w drodze. Tutaj też istnieje możliwość obejrzenia i zakupu gotowych pojazdów wyprawowych, oferowanych np. przez znane firmy Tom's Fahrzeugtechnik, Extrem Mobile czy Toyota-Nestle i inne. W strefie wystawowej nie brakuje akcesoriów i części, oferowanych często w atrakcyjnych cenach.   

 

 

Dla zainteresowanych organizator przygotował też specjalne pokazy sprzętu czy relacje z ciekawych podróży. Plan dnia wypełniony jest szczelnie interesującymi propozycjami, jednak niestety nie ma tu jednego, głównego miejsca na takie działania, więc są one rozrzucone po całym obozowisku i trzeba ich specjalnie szukać.  

Niemiecka impreza fanów Land Cruisera nie jest zamknięta na inne modele Toyoty czy nawet marki. Znajdziemy tu np. bardzo wiele Hiluxów przygotowanych na różne sposoby do podróżowania i mieszkania, ale też ciężarowe MANy, Land Rovery, Mercedesy i auta innych producentów, dostosowane mniej lub bardziej do podróży.

 

 

Wśród uczestników zdecydowaną większość stanowią załogi z Niemiec. Nie brakuje tu jednak wielu ciekawych aut ze Szwajcarii, Luksemburga, Holandii, Belgii czy Francji. Zlot odwiedziły w tym roku także pojazdy z Norwegii, Szwecji, a nawet Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Portugalii i Węgier. Wyjazd z Polski zorganizował także Land Cruiser Adventure Club, zbierając na miejscu 7 aut z polskimi rejestracjami. Buschtaxi Treffen to święto podróżników odkrywających świat terenowymi autami spod znaku Toyoty. Wszystkich zainteresowanych bliskim kontaktem z podróżami, podróżnikami i terenową motoryzacją organizator zaprasza już do udziału w przyszłorocznym zlocie, który odbędzie się w terminie 9-11.09.2016 w tym samym miejscu.

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Ireneusz Rek

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ