Po pięciu dniach rywalizacji zakończył się katarski rajd Sealine Cross Country Rally. Adam z Rafałem do czwartego etapu plasowali się na drugiej pozycji w „generalce” i byli faworytami do podium.

 

 Na ostatnim odcinku, w zasadzie tuż po starcie, pechowo zgubili szlak. W efekcie ich pięciominutowa przewaga nad Rosjaninem Władymirem Wasiliewem szybko stopniała, a załoga Toyoty z numerem 303 skończyła rajd tuż poza pierwszą trójką.

 

 

- Przez cały rajd nie błądziliśmy tyle co na tym ostatnim odcinku. To żaden pech, zwykły błąd, który kosztował nas podium. Szkoda – powiedział na mecie Adam Małysz. - Trudno powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni z wyniku, bo zapowiadała się medalowa pozycja. Z drugiej strony zdobyliśmy kolejne doświadczenia. Każdy kilometr na pustyni kiedyś zaprocentuje. I na pewno się przyda, bo Puchar Świata przecież jeszcze się nie kończy, jesteśmy wciąż na trzecim miejscu i przed nami sporo ścigania. Gratuluję Markowi i Jackowi. Wykonali swój plan na 100 procent i jechali naprawdę doskonale. Fajnie było z nimi rywalizować.

 

- Szkoda. Byliśmy bardzo blisko podium. Walczyliśmy do samego końca, ale takie są właśnie rajdy pustynne i taki jest sport. Nigdy nie da się przewidzieć, co stanie się nawet na kilka kilometrów przed metą. Jeden fałszywy krok, źle przejechana wydma, kapeć czy zakopanie w piachu i strata liczy się nawet na dziesiątki minut. – dodał Rafał Marton.

 

Ostatecznie rajd – zgodnie zresztą ze wcześniejszymi prognozami – wygrał gospodarz zawodów, katarski mistrz Nasser Al Attiyah. Najlepsi wśród Polaków okazali się koledzy Adama i Rafała z Orlen Teamu: Marek Dąbrowski z Jackiem Czachorem (trzecie miejsce w „generalce”). Martin Kaczmarski nie skończył rajdu – młody kierowca odpadł 150 km przed metą z powodu awarii samochodu.

 

Klasyfikacja piątego etapu

 

1. Reinaldo Varela/Gustavo Gugelmin 3 h 27 min 27 s

2. Nasser Al-Attiyah/Mathieu Baumel + 4.31 min

3. Władymir Wasiliew/Konstantin Żilcow + 10.56 min

4. Miroslav Zapletal/Maciej Marton + 23.30 min

5. Marek Dąbrowski/Jacek Czachor + 26.51 min

6. Andriej Czerednikow/Dmitro Tsyro + 38.20 min

7. Adam Małysz/Rafał Marton + 39.20 min

8. Krzysztof Hołowczyc/Andreas Schulz + 42.57 min

 

Klasyfikacja generalna

 

1. Nasser Al-Attiyah/Mathieu Baumel 17 h 22 min 51 s

2. Władymir Wasiliew/Konstantin Żilcow 18 h 39 min 47 s

3. Marek Dąbrowski/Jacek Czachor 19 h 09 min 47 s

4. Adam Małysz/Rafał Marton 19 h 33 min 51 s

5. Reinaldo Varela/Gustavo Gugelmin 19 h 47 min 21 s

6. Miroslav Zapletal/Maciej Marton 20 h 30 min 42 s