17,7-kilometrowa próba, rozgrywana jako odcinek kwalifikacyjny, otworzyła dziś rywalizację w Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie – finałowej rundzie sezonu w rajdach terenowych. Najlepszy rezultat uzyskali Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja, jadący tym razem nie MINI, lecz BMW X3.

 

krzysztof holowczyc wysoka grzeda baja drawsko pomorskie 2020

 


Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie to trzecia odsłona walki o tytuły mistrzów Polski w rajdach terenowych. W tym sezonie, po odwołaniu rund na Węgrzech, w kalendarzu zostały wyłącznie zawody z bazą w miastach województwa zachodniopomorskiego – już rozegrane Baja Szczecinek, Wysoka Grzęda Baja Poland (Szczecin) i decydujące starcie w Drawsku Pomorskim.

Oprócz uczestników Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, do rywalizacji na Poligonie w Drawsku Pomorskim stanęli także uczestnicy czeskiego czempionatu, mistrzostw strefy Europy Centralnej (FIA CEZ), Dacia Duster Motrio Cup oraz Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych (RPPST).

 

martin macik wysoka grzeda baja drawsko pomorskie 2020 c71b0751

 

Niezwykle wymagająca i unikatowa w skali całej Europy trasa na Poligonie w Drawsku Pomorskim przyciągnęła także motocyklistów i quadowców, którzy walczą o punkty w ramach Mistrzostw i Pucharu Polski w Rajdach Baja (MPRB i PPRB).

Ściganie rozpoczęło się w piątek, 9 października o 15:30, od przejazdu odcinka kwalifikacyjnego wytyczonego na wspomnianym poligonie. Wyniki próby o długości 17,7 km wyłoniły dziesiątkę najszybszych kierowców, którzy następnie wybierali pozycje startowe do dwóch sobotnich oesów. Im lepszy wynik w kwalifikacjach, tym większe pole manewru przy wyborze. Właściwa decyzja to element taktyki, mający nierzadko wpływ na wyniki zawodów.

 

michal horodenski wysoka grzeda baja drawsko pomorskie 2020 rpm 3244

 

Hołek jak u siebie

Podczas drugiej w tym roku wizyty rajdowych załóg na Poligonie w Drawsku Pomorskim panowały znacznie bardziej sprzyjające i stabilne warunki, niż w trakcie polskiej rundy pucharu świata FIA, rozegranej na początku września. Dodatkowo organizatorzy zadbali o to, by trasa Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie była wzorowo przygotowana.

Najszybciej odcinek kwalifikacyjny pokonał Krzysztof Hołowczyc, który bezdroża województwa zachodniopomorskiego zna, jak nikt inny. Pilotowany przez Łukasza Kurzeję kierowca tym razem nie korzysta z topowego MINI z X-Raidu, lecz z BMW X3. Na drugim miejscu uplasowali się Jakub Przygoński i Timo Gottschalk w Toyocie Hilux Overdrive. Liderzy punktacji mistrzostw Polski stracili 12 sekund do Hołka i Kurzei. W uzyskaniu lepszego czasu przeszkodziło im… stado żubrów, które zdecydowało się przekroczyć trasę oesu przed samochodem w barwach ORLEN Team. Trzeci rezultat należał do Michała i Julity Małuszyńskich w MINI John Cooper Works Rally (+15 s).

Tuż za podium – sekundę za Małuszyńskimi - uplasował się duet Goczał/Gospodarczyk, będący jednocześnie najszybszą załogą w grupie T4 (pojazdy UTV). W punktacji krajowego czempionatu Goczał ma komfortową, blisko 30-punktową, przewagę nad zajmującym drugie miejsce Tomaszem Białkowskim. Czołową piątkę odcinka kwalifikacyjnego skompletował Miroslav Zapletal – wielokrotny mistrz Polski, którego w Hummerze H3 Evo pilotuje Marek Sykora (+20 s). Czech to jedyny kierowca w stawce, który może pokonać Przygońskiego w walce o tytuł w grupie T1.

 

Tytuły to sprawa otwarta

W klasyfikacji Dacia Duster Motrio Cup po piątku na czele widnieje załoga Pietrzycki/Pietrzycka. W tej kategorii czeka nas zacięta rywalizacja o tytuł. Na czele punktacji są Rzeżuchowski i Jermakow, ale różnice w tabeli są niewielkie, więc o mistrzostwo powalczy kilka załóg.

 

mariusz pietrzycki wysoka grzeda baja drawsko pomorskie 2020 rpm 3267

 

W grupie TH pierwszymi liderami zostali Soboń i Markowski (Nissan Navara D40), którzy w punktacji mają już ogromną przewagę nad kolejnymi załogami. Z kolei w T2 – grupie dla załóg w samochodach seryjnych, najwięcej powodów do zadowolenia po piątkowym oesie mają Piec z Marczewskim (Toyota Land Cruiser). W tej rywalizacji także nie ma miejsca na błąd – różnica między pierwszą a piątą załogą w punktacji to raptem 11,5 pkt. Z Czech przyjechały dwie załogi w ciężarówkach. Na razie szybsi są Macik/Tomasek/Svanda w IVECO Powerstar.

Wśród motocyklistów rywalizujących w ramach MPRB najlepiej pierwszy oes pojechał Tomasz Dąbrowski na KTM EXC EFI, który wyprzedził Tomasza Wikowicza (KTM EXC 450F) oraz Joannę Modrzewską (Husqvarna FE 350). Wikowicz, pod nieobecność Macieja Giemzy ma szanse na sięgnięcie po mistrzostwo Polski.

 

tomasz wikowicz wysoka grzeda baja drawsko pomorskie 2020 c71b0480

 

Jan Stolarczyk (Can Am Renegade) to najszybszy quadowiec – sklasyfikowany przed wiceliderem punktacji grupy Q4 Marcinem Wilkołkiem (Polaris Scrambler) oraz Remigiuszem Kusym (Can Am Renegade).

 

Kluczowy dzień

Graczyk i Pielużek w Can Am Mavericku X3 najlepiej rozpoczęli zmagania w grupie SSV Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych. W tym cyklu toczy się także rywalizacja w grupach S1 i S2. W pierwszej lideruje duet Gołka/Gołka (Jeep Wrangler), a w drugiej Jazic/Kuszewski (Dacia Duster). Wszystkie trzy wspomniane załogi prowadzą w punktacji swoich grup i są na najlepszej drodze do zdobycia pucharu Polski.

Na sobotę, 10 października organizatorzy rajdu przewidzieli dwa przejazdy odcinka specjalnego na terenie Poligonu w Drawsku Pomorskim liczącego 142,5 km. Pomiędzy OS 2 i OS 3 zawodnicy pojawią się na serwisie w Drawsku Pomorskim. Wyniki zawodów, a także rozstrzygnięcia kwestii tytułów mistrzowskich, poznamy około 16:30.

 

 

Powiedzieli przed Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie

Jakub Przygoński, Toyota Hilux: Każdy tytuł ma znaczenie. Ten rok jest wyjątkowy, mam szansę walczyć o mistrzostwo Polski, którego jeszcze nie mam w swojej karierze. To mnie mocno motywuje. Liczę na dużo lepszą pogodę niż podczas Wysoka Grzęda Baja Poland, bo wtedy strasznie padało i trzeba było mieć mnóstwo szczęścia, żeby w ogóle przejechać trasę na Poligonie w Drawsku Pomorskim.

Michał Małuszyński, John Cooper Works Rally: Liczymy na fajną trasę i dobrą jazdę. Sezon jest bardzo krótki, a my już mamy za sobą jeden rajd, którego nie ukończyliśmy, więc nie patrzymy w tabelę z punktami.

Krzysztof Hołowczyc, BMW X3: Ogromnie się cieszę, że możemy się ścigać i że jesteśmy w Drawsku Pomorskim, które jest już chyba dla mnie miejscem magicznym. Przez ostatnie lata właśnie to miejsce i fantastyczna trasa na poligonie stały się moim domem. Czeka nas fajna rywalizacja.

* Rajd Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie odbywa się w Drawsku Pomorskim w dniach 9-10 października 2020.

Zawody organizowane są ze środków otrzymanych z Gminy Drawsko Pomorskie w ramach realizacji zadania publicznego www.drawsko.pl 

Sponsorem tytularnym rajdu jest Ferma Wysoka Grzęda, producent jaj ekologicznych www.wysokagrzeda.pl 

Sponsorem generalnym rajdu jest Klinika Rehabilitacyjna Columna Medica www.columnamedica.pl
Więcej informacji na temat rajdu dostępnych jest na www.bajadrawsko.pl oraz #bajadrawsko