Rajd Dakar to wyjatkowe wydarzenie sportowe. Obecnie czekamy już na 43 edycje tego wydarzenia. W jego przygotowaniach uczestniczą również partnerzy, którzy wybierają ten włśnie rajd nie przypadkowo. Jednym z nich jest Motul, dostawca olejów i środków smarnych, które pozwalają przetrwać pojazdom setki kilometrów każdego dnia na pustyni. Motul skupia się na motocyklach, gdzie duch przygody odgrywa szczególną rolę, a zwłaszcza na kategorii Original by Motul. Klasyfikowani w niej motocykliści sami co wieczór dokonują napraw swoich jednośladów na biwakach, bez pomocy mechaników, a Motul wspiera ich w heroicznych wysiłkach, zapewniając niezbędne produkty. Firma pozyskuje bezcenne materiały i dane wykorzystywane w rozwoju swoich produktów, a w efekcie czerpią z tego na co dzień korzyści zwykli użytkownicy pojazdów.

 

ffe6a

 

W trudnym terenie najcięższą pracę mają do wykonania opony. Umiejętność zarządzania zużyciem ogumienia jest kwestią najwyższej wagi dla wszystkich uczestników Dakaru. BF Goodrich oddaje całe swoje doświadczenie do użytku zawodników, zwłaszcza w kategorii samochodów. Zwycięzcy czterech ostatnich edycji korzystali z opon amerykańskiego producenta, a używa ich 80% uczestników rajdu. Firma jest widoczna na biwakach, gdzie jej inżynierowie i technicy, w swoim mobilnym warsztacie udzielają wsparcia w zakresie montażu opon i regulacji ciśnienia w ogumieniu zawodnikom wszystkich kategorii. Tu także ekstremalne laboratorium, jakim jest Dakar służy klientom marki na całym świecie.

 

816da

 

Tak jak wytrzymałość mechaniczna w przypadku pojazdów, tak wytrzymałość fizyczna w przypadku ludzi odgrywa w Dakarze kluczową rolę. Zapewnia ją między innymi właściwe nawodnienie organizmu człowieka. Wymaga tego długotrwały wysiłek fizyczny w ekstremalnie trudnych warunkach na saudyjskiej pustyni. Aquafina, lider rynku w swojej branży w Arabii Saudyjskiej jest oficjalnym dostawcą wody do picia dla Dakaru i zaspokaja pragnienie wszystkich uczestników rajdu.

 

PROMO Aquafina

 

Inną marką, wyspecjalizowaną w gaszeniu pragnienia jest RedBull, który dba także o zastrzyk energii, potrzebnej każdego dnia uczestnikom. Zaangażowanie austriackiej marki w Dakarze ma charakter długoterminowy. RedBull wspiera projekt w szybko rosnącej kategorii lekkich prototypów T3. Już w styczniu 2020 pojazdy OT3, zaprojektowane przy udziale Toyota Overdrive Racing pokazały swój potencjał, wygrywając 5 etapów. Odnosiły także sukcesy w imrezach off-roadowych w Ameryce. W 43. edycji Dakaru wystartują dwa pojazdy zgłoszone przez RedBulla, a ich kierowcami będą 20-letni Mitch Guthrie i 18-letni Seth Quintero, najmłodszy uczestnik rajdu.

 

redbull

 

Honda powróciła do Dakaru kilka lat temu i nie ukrywa swych wielkich ambicji. Dążenie do sukcesu inżynierów japońskiego producenta wymaga wielkiej cierpliwości w walce o techniczną doskonałość. Postępy w konstrukcji motocykla, a także w budowaniu struktury zespołu i przygotowaniu zawodników, pozwoliły marce wygrać rajd w 2020 – najlepszy był Ricky Brabec. Teraz Honda chce pozostać na szczycie.  

 

honda

 

Dakar, zarówno jako przygoda, jak i sportowa rywalizacja, potrzebuje wyjątkowo precyzyjnych i niezawodnych narzędzi. Pomiar czasu został powierzony marce Rebellion. Producent zegarków stworzył dwie specjalne kolekcje czasomierzy poświęcone Dakarowi, ale też od roku 2019 wystawia w Dakarze dwa pojazdy w swoich barwach. W jednym z nich kierowcą jest wielokrotny zwycięzca wyścigu 24h Le Mans - Romain Dumas, a w drugim Alexandre Pesci, dyrektor zarządzający Rebelliona, który ukończył minioną edycję Dakaru na 43. miejscu.

 

Untitled 1 1

 

Barwy Dakaru będą widoczne na ubiorach noszonych przez wszystkich członków zespołu organizacyjnego, którzy każdego dnia pokonują setki kilometrów, czuwając nad przebiegiem rajdu. Zarówno harmonię wizualną, jak i komfortowe warunki i najwyższą jakość zapewniają już drugi rok z rzędu produkty polskiej marki Diverse Extreme Team. Umożliwiają one personelowi rajdu wykonywanie pracy w najtrudniejszych warunkach, zapewniając ochronę przed chłodem w nocy na biwaku i przed upałem w ciągu dnia. Gdy mowa o ubiorach przeznaczonych do użytku w tak ekstremalnych warunkach, w kwestii najwyższej jakości nie ma mowy o kompromisie.