W Rajdzie Dakar 2024 wystartuje nowy prototyp HySE-X1 z nieemitującym CO2 spalinowym silnikiem wodorowym. Udział w najtrudniejszym rajdzie świata pozwoli przetestować innowacyjny silnik na wodór w ekstremalnych warunkach. Najbliższa edycja Rajdu Dakar zostanie rozegrana od 5 do 19 stycznia 2024 roku w Arabii Saudyjskiej. Toyota jest partnerem wydarzenia. 

Prototyp HySE-X1 został opracowany przez zespół HySE (Hydrogen Small mobility & Engine technology) – stowarzyszenie badawczo-rozwojowe firm Kawasaki Motors, Suzuki Motor Corporation, Honda Motor Co., Yamaha Motor Co., Kawasaki Heavy Industries i Toyota Motor Corporation. HySE prowadzi badania nad małymi silnikami wodorowymi, a głównym celem zespołu jest rozwój transportu neutralnego klimatycznie.

Toyota wnosi do projektu HySE-X1 bogate doświadczenie zdobyte podczas startów wodorowej GR Corolli H2 Concept w serii wyścigów ENEOS Super Taikyu w Japonii. Marka jest odpowiedzialna m.in. za budowę systemu kontroli bezpieczeństwa instalacji wodorowej w prototypie. Partnerem stowarzyszenia HySE jest Overdrive Racing, zespół rajdowy z siedzibą w Belgii, który ma w swoim dorobku wielokrotne starty w Rajdzie Dakar Toyotą Hilux.

HySE-X1 to pojazd typu buggy o 3 530 mm długości, 2 070 mm szerokości i 1 700 mm wysokości. Opiera się na podwoziu zbudowanym przez Overdrive Racing, które zostało tak zmodyfikowane, aby pomieścić zbiornik wodoru i układ dolotowy. Masa własna pojazdu to około 1 500 kg. Za napęd odpowiada chłodzony cieczą silnik 1,0 l, dostosowany do paliwa wodorowego. Jest to 4-cylindrowa, 16-zaworowa jednostka DOHC z doładowaniem, której zespół HySE używa obecnie w swoich pracach badawczo-rozwojowych. Za tankowanie wodoru i obsługę techniczną pojazdu będzie odpowiedzialny Overdrive Racing.

Prototyp wystartuje w Rajdzie Dakar w ramach Mission 1000 Challenge. To nowe przedsięwzięcie Dakar Future Program, które ma zachęcić producentów samochodów do opracowania nowej generacji napędów neutralnych klimatycznie, takich jak silniki wodorowe, napędy elektryczne czy hybrydy na biopaliwa. Start prototypu HySE-X1 pozwoli przetestować i udoskonalić wodorowy silnik spalinowy w bardzo wymagającym terenie podczas trwającego 2 tygodnie najtrudniejszego rajdu świata. Dzięki temu inżynierowie Toyoty i jej partnerów będą mogli zmierzyć się z nieznanymi jeszcze problemami i przyspieszyć komercjalizację silników spalinowych na wodór.

„Rajd Dakar to szczególne wydarzenie o bogatej historii i tradycji. Udział w nim da nam możliwość zaprezentowania wyników naszych badań oraz zebrania cennych danych do dalszego rozwoju. W tym niezwykle wymagającym rajdzie łatwiej będzie zidentyfikować potencjalne problemy i udoskonalić naszą technologię, aby móc jak najszybciej wprowadzić na rynek małe pojazdy wodorowe. Mamy nadzieję, że wszyscy będą nam kibicować!” – skomentował Kenji Komatsu, prezes HySE i dyrektor wykonawczy Technical Research & Development Center firmy Yamaha Motor Co.

Model pojazdu HySE-X1 został zaprezentowany na stoisku Motorsports Program podczas Japan Mobility Show 2023 w Tokio.