Po wczorajszym odpoczynku, kierowcy samochodów dziś znów wyruszyli na trasę rajdu. Samochody odnowione na serwisie, wymienione na nowe wszystkie możliwe elementy. Zawodnicy wyspani, wypoczęci, zrelaksowani i zmotywowani ruszyli do boju, by już za parę dni świętować na mecie rajdu.

 

 

fot. Toyota SA

 

Etap IX ruszył z Iquique znad Pacyfiku, poprzez wydmy kierował się nad brzeg Salar Grande, a potem coraz wyżej piął się do góry, by zakończyć się metą zlokalizowaną na wysokości prawie 3500 metrów w pobliżu miasta Calama. Dzisiejszy odcinek wygrał Nani Roma, który praktycznie od startu na kolejnych WP i CP był w czołówce stawki. Drugi dojechał Nasser, którego równa jazda dała wynik gorszy już 6 minut. Kolejni zawodnicy, którzy dotarli do mety, notowali już znaczne straty czasowe. Vasilyev na trzeciej pozycji stracił już prawie 16 minut, De Villiers prawie 22 minuty, a Al Rajhi 27 minut. Patrząc na różnice, które na poprzednich OSach były minimalne, zastanawia skąd nagle takie ogromne straty czasowe? Może jakieś nawigacyjne zagadki, super trudna trasa końcówki odcinka lub załamanie pogody? Coś dziwnego wyraźnie działo się w końcówce dzisiejszego etapu. Na metę dotarł już Hołowczyc i Terranova - ich strata to już pół godziny. Reszta zawodników jeszcze jest na trasie... Więcej na temat dzisiejszej trasy dowiemy się, gdy zawodnicy podzielą się z mediami informacjami.

 

Zupełnie niespodziewanie z trzecim wynikiem na mecie pojawił się Guerlain Chicherit jadący buggy. Jego tegoroczny Dakar to pasmo przygód i awarii łącznie z pożarem samochodu, ale dziś jak fenix z popiołów powstał i pokazał klasę. Na początku Dakaru jego auto opisane było jako X-Raid buggy, potem gdy słabo szło, było już Jefferies buggy (firma, która zbudowała to auto dla Nassera i Sainza 2 lata temu), gdy było bardzo źle z nazwy zostało tylko buggy. Ale jak wygrywa, to znów jest X-Raid - takie to zagrywki PR.

 

Giniel De Villiers mówił na mecie o błędzie nawigacyjnym, który popełnili i długim poszukiwaniu WP w zamieci fesz-feszu. Chyba właśnie stracili szansę na wygranie tegorocznego rajdu.

  

Etap 9 - 51 km / OS 450 km / 37 km