Dzisiejszy etap z Rosario do Buenos Aires to była czysta formalność. Początkowo OS miał liczyć 174 kilometry i była szansa, że ktoś coś jeszcze "urwie", ale organizator zadecydował o skróceniu trasy do 34 km, ze względu na rozmycie dróg po ulewnych deszczach. 

 

 

Klasyfikację generalną wygrała załoga 301 Nasser Al-Attiyah / Matthieu Baumel. Robby Gordon dziś był najszybszy, ale to tylko na otarcie łez i zaostrzenie apetytu na kolejną edycję 2016. Krzysztof Hołowczyc dopiero w 7. starcie w Dakarze osiąga miejsce na podium. Wytrwałość i brak pecha zostały nagrodzone trzecim miejscem. Wspaniały wynik i gratulacje.

 

Wielki polski akcent rajdu to pierwsze miejsce Rafała "Super" Sonika jadącego quadem. To największy sukces polskiego zawodnika w tej imprezie w historii. A jak głoszą ploteczki - za rok przesiada się do samochodu. Czy będzie to Toyota?

 

Pamiętacie ile samochodów rozpoczęło Rajd Dakar 2015? Było ich aż 137, a rajd ukończyła tylko połowa z nich tj. 68 załóg. To pokazuje, jak trudne warunki były na trasie. Dla fanów Toyoty to 45 samochodów tej marki na starcie, a 22 na mecie, czyli zgodnie ze statystyką. Nowy rajdowy Hilux w specyfikacji 2015 okazał się bardzo konkurencyjny - dał drugie miejsce De Villiersowi w klasyfikacji generalnej rajdu . W TOP 10 znalazły się jeszcze 2 Hiluxy - Christiana Lavieille i Bernharda Ten Brinke - gratulacje za świetną jazdą. Mogło być jeszcze lepiej, ale niespodziewanie odpadł AlRajhi.

 

Laury w klasie T2 dla Mitsuhashieho i Gibbona w Land Cruiserach VDJ200 - zajęli w generalce doskonałe 29. i 30. miejsce, pokonując wiele samochodów T1! To świadczy nie tylko o klasie tych kierowców, ale też o solidności konstrukcji Land Cruiserów 200. Brawo!

 

Kończy się Dakar 2015 to znaczy, że zaczyna się nowy Dakar 2016. Koncerny samochodowe, załogi, mechanicy i organizatorzy już myślą jak jeszcze lepiej przygotować się do nowej edycji rajdu. Dziękuję wszystkim, którzy znaleźli czas na czytanie moich relacji i tak jak ja kochają rajdy terenowe.

 

fot. Kamil Nowak / 4Raid

 

 

Rafał Sonik - 1. miejsce w kategorii quadów

fot. Eurosport

 

Krzysztof Hołowczyc - 3. miejsce w kategorii samochodów

fot. Polish National Team

 

Giniel De Villiers - Toyota Hilux - 2. miejsce w kategorii samochodów

fot. Toyota SA

 

Jun Mitsuhashi - Toyota Land Cruiser 200 - 1. miejsce w kategorii samochodów T2

fot. TLC Team Land Cruiser Toyota Auto Body

 

 

Etap 13 - 77 km / OS 174 km (skrócony do 34 km) / 142 km