Giniel de Villiers wystartuje w najbliższym Rajdzie Dakar najnowszym modelem Hiluxa. Dakarowy weteran pojedzie w barwach zespołu Toyota Gazoo Racing South Africa razem z Leeroyem Poulterem, mistrzem cross country RPA, i Saudyjczykiem Yazeedem Al Rajhim. Wszyscy trzej kierowcy poprowadzą Hiluxy 8. generacji, które zadebiutują w Republice Południowej Afryki dopiero w lutym przyszłego roku. 

 

Jak większość samochodów startujących w Rajdzie Dakar, Hiluxy zostały gruntownie przebudowane. Mają rurową konstrukcję i poszycie z włókna węglowego. Napędzają je nowe silniki V8 z Lexusa RC-F – najmocniejsze jednostki serii 2UR ze zmiennymi fazami rozrządu, elektronicznie sterowanym układem dolotowym, wyróżniające się poprawionymi parametrami spalania i obniżonym tarciem elementów ruchomych.

Przepisy Rajdu Dakar nakładają ograniczenia na układ dolotowy i tym samym na maksymalną moc. Glyn Hall, szef Toyota Motorsport SA, opracował specjalny kolektor ssący, przebudował także silnik i układ wydechowy, aby wydobyć jak najwięcej mocy w granicach określonych przez organizatorów, jednocześnie nie tracąc na niezawodności. Wykorzystał kombinację pośrednich i bezpośrednich wtryskiwaczy paliwa, by uzyskać około (285 kW) mocy i ponad 600 Nm momentu, dostępnych od 2000 obrotów na minutę, specjalnie z myślą o wydmach Atacamy.

 

 

 

Dakar Hilux 2016 ma także nową skrzynię biegów, przetestowaną podczas serii rajdów cross country RPA 2015, z większym i odporniejszym centralnym mechanizmem różnicowym, który mimo to jest lżejszy od oryginalnego. Zawieszenie używane w Hiluxie na Rajd Dakar 2015 sprawdziło się doskonale podczas ubiegłorocznego rajdu, niemniej przez cały sezon było systematycznie udoskonalane.

Giniel de Villiers wystartuje ze swoim niemieckim pilotem Dirkiem von Zitzewitz z numerem 301. Obaj zawodnicy współpracują od 2007 roku. W tym czasie w 2009 roku zajęli pierwsze miejsce, dwa razy dojechali jako drudzy, raz na trzeciej pozycji i raz na czwartej. Leeroy Poulter wyruszy w trasę rajdu z pilotem Robem Howie z numerem 316. Zespół ma za sobą dwa starty w Rajdzie Dakar. W sezonie 2015 wygrali niemal wszystkie rundy serii rajdów cross country RPA. Yazeed Al Rajhi wystartuje w duecie z Timo Gottschalkiem, który wcześniej jeździł z Nasserem Al-Attiyah and Carlosem Sainzem.

 

 

Wszystkie trzy załogi wystartują w najtrudniejszym rajdzie na świecie pod nową nazwą Toyota Gazoo Racing SA.

Rajd Dakar rozpocznie się w Buenos Aires 2 stycznia. Złoży się na niego 13 etapów m.in. przez Andy i boliwijskie altiplano. Rajd zakończy się w Rosario w Argentynie 16 stycznia. Przez cały czas trwania imprezy będzie można śledzić bieżące informacje na oficjalnej stronie rajdu www.dakar.com.

Fani Hiluxów oraz kierowców zespołu Toyoty RPA dowiedzą się wszystkiego na bieżąco, obserwując stronę zespołu http://motorsport.toyota.co.za/dakar/home oraz profile na Twitterze https://twitter.com/toyotasa i Facebooku www.facebook.com/toyotasouthafrica.

 

 

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ