Rajd, który w założeniu miał zastąpić wyprowadzony z Afryki do Ameryki Południowej Dakar, rozpoczął się w tym roku 27 grudnia w miejscowości Quai Antoine w Monako. Zawodnicy będą mieli do pokonania 5978 km. Rajdowa karawana przejedzie do francuskiego portu Sète, a stamtąd zostanie przetransportowana promem do Nadoru w Maroku. Na wtorek zaplanowano pierwszy etap z metą w Jorf El Hamam. 10 stycznia zawodnicy osiągną Dakar. 

 

 

Pomysł zorganizowania Africa Eco Race zrodził się w głowach dwóch znakomitych niegdyś rajdowców: Huberta Auriola, pierwszego kierowcy, któremu udało się zwyciężyć „Dakar” w dwóch klasach: samochodowej i motocyklowej, a później wieloletniego dyrektora tych zawodów (1995-2004) oraz René Metge'a, który wielokrotnie startował m.in. w 24 Le Mans i Dakarze, a później również szefował rajdowi „Dakar”. Obaj bez entuzjazmu przyjęli przenosiny „Dakaru” na kontynent amerykański i korzystając z „wolnego pola”, postanowili stworzyć nowy rajd, który byłby prawdziwym kontynuatorem legendarnego afrykańskiego maratonu, wytyczonego przez nieżyjącego już Thierry'ego Sabine'a. Podobnie jak jego słynny poprzednik, zawody otwarte są zarówno dla profesjonalistów, jaki i dla amatorów, szukających wyzwania na pustyni. W odróżnieniu od dzisiejszego „Dakaru” impreza nie uległa (jeszcze?) komercjalizacji, a panująca na niej atmosfera przypomina tę, która towarzyszyła „Dakarowi” na początku jego istnienia.

W ubiegłym roku pierwsze miejsce w grupie T2 uzyskał Paweł Molgo z NAC RALLY TEAM (LINK).

 

 

W bieżącym roku na listę startową trafiło 30 motocykli, 32 samochody i 7 ciężarówek. Stawkę motocyklistów prowadzi Pål Anders Ullevålseter (KTM 450), najszybszy w poprzedniej edycji rajdu. Za Norwegiem ustawiono Stéphane Hamarda (Husqvarna 450), Jean-Louisa Blanpaina (KTM 450), Stefano Pelloniego (Yamaha 450 WR), Stefano Chiussiego (Husqvarna 501 FE), Andreę Fesaniego (KTM 450). W top 10 widnieją Ján Zaťko i Martin Benko, reprezentujący Slovakia Rally Team. Startują trzy motocyklistki - Anastasja Nifontowa, Jewgienija Nesterowa i Christine Steinkrauss.

Samochodową czołówkę tworzą Jean-Antoine Sabatier (Bugga'One), Kanat Szagirow (Hilux), Pascal Thomasse (Optimus MD), Jurij Sazonow (H3 Evo), Dominique Housieaux (Optimus MD), Anton Grigorow (OSCar O3), Jean-Pierre Strugo (Optimus MD), Ricardo Leal dos Santos (Nissan Navara), Jerden Szagirow (H3 Evo), Mathieu Serradori (Proto).

W T4 zmierzą się Anton Szibałow, Siergiej Kuprianow (Kamazy), Tomáš Tomeček (Tatra), Elisabete Jacinto (MAN), Jo Adua (Mercedes), Miklós Kovács (Scania) i Ahmed Benbekhti (MAN).

 

 

za: www.terenowe.autoklub.pl