Wśród załóg samochodowych podczas Sealine Cross Country Rally bezkonkurencyjny na własnym terenie okazał Katarczyk Nasser Al-Attiyah jadący Toyotą Hilux. Mimo kłopotów na trasie znakomity wynik odnotowała również załoga ORLEN Teamu. Na katarskiej pustyni dobrą formę potwierdził Marek Dąbrowski i Jacek Czachor kończąc ostatni odcinek specjalny rajdu na piątej pozycji, co zapewniło im szóste miejsce w klasyfikacji końcowej trzeciej rundy Pucharu Świata oraz kolejne punkty w klasyfikacji FIA. 

 

Na trasie w Katarze © Marcin Kin / Red Bull Content Pool

 

W połowie tygodnia perspektywa wysokiej lokaty w klasyfikacji generalnej wcale nie była taka oczywista, bo Dąbrowski z Czachorem mieli kłopoty na trasie – Toyota Hilux Polaków dachowała po najechaniu na urwaną wydmę, która nie była oznaczona w roadbooku. Wypadek oznaczał stratę kilkudziesięciu minut, ale na szczęście dalsza część rajdu odbyła się już bez większych przygód i załoga ORLEN Teamu zdołała odrobić część strat i awansować w klasyfikacji generalnej na szóstą lokatę.

 

Załoga ORLENU na mecie © Marcin Kin / Red Bull Content Pool


Wśród załóg samochodowych bezkonkurencyjny na własnym terenie był Katarczyk Nasser Al-Attiyah Toyotą Hilux, tuż za nim, ze stratą zaledwie dwunastu minut uplasował się Saudyjczyk Yazeed Al-Rajhi. Podium uzupełnił Rosjanin Władimir Wasiljew, który stracił do lidera ponad godzinę.
„Płynnie pokonaliśmy ostatni odcinek i awansowaliśmy w klasyfikacji generalnej. Jak na warunki, w których przyszło nam rywalizować, szóste miejsce jest bardzo dobrym wynikiem. Niestety dachowanie na półmetku rajdu pozbawiło nas szansy na ścisłą czołówkę. Nie poddaliśmy się, walczyliśmy do końca i po raz kolejny pokazaliśmy ducha sportowej rywalizacji. Wracamy z podniesionymi głowami i podbudowani formą. Ostatnie dwa etapy przejechaliśmy w swoim tempie odrabiając straty do najlepszych” – powiedział Marek Dąbrowski. Rajd zaczęliśmy bardzo dobrze i utrzymywaliśmy kontakt z czołówką. Nawigacja na rozjeżdżonej pustyni nie stanowiła dla nas problemu. Mieliśmy kilka drobnych pomyłek, ale na bieżąco je korygowaliśmy, co miało odzwierciedlenie w rankingu. Niestety błąd w roadbooku ustawił nam rywalizację w tegorocznej edycji Sealine Cross Country Rally. Szkoda, bo już w Abu Dhabi pokazaliśmy, że jesteśmy w dobrej formie i możemy walczyć o pierwszą trójkę” – dodał Jacek Czachor.

 

Klasyfikacja generalna Sealine Qatar - Samochody


1. Nasser AL-ATTIYAH/Mathieu BAUMEL (QAT/FRA) Toyota Hilux Overdrive 15:15:51
2. Yazeed AL-RAJHI/Timo GOTTSCHALK (SAU/DEU) Mini All4 Racing +12:03
3. Vladimir VASILIEV/Konstantin ZHILTSOV (RUS) Mini All4 Racing +1:11:13
4. Yuriy SAZANOV/Dmytro TSYRO (KAZ/RUS) H3 Evolution +2:12:51
5. Jutta KLEINSCHMIDT/Philipp BEIER (GER) Mini All4 Racing +2:34:24
6. Marek DĄBROWSKI/Jacek CZACHOR (POL) Toyota Hilux Overdrive +3:19:43
7. Ricardo POREM/Tom COLSOUL (POR/BEL) Mini All4 Racing +3:25:52
8. Hernan GARCES/Juan Pablo LATRACH (CHI) Ford Ranger +3:57:33
9. Yaris SEAIDAN/Sebastien DELAUNAY (KSA/FRA) Toyota Land Cruiser +4:57:59
10. Pietro CINOTTO/Maurizio DOMINELLA (ITA) Polaris Rzr 1000 +8:06:44
12. Aron Domżała/Szymon GOSPODARCZYK (POL) Polaris +9:31:41
15. Jarosław KAZBERUK/Robin SZUSTKOWSKI (POL) Ford Raptor +11:37:00

 

 

za: www.redbull.com