Już 2 stycznia w stolicy Paragwaju rozpocznie się kolejna edycja Rajdu Dakar. Przygotowana przez organizatorów trasa, prowadząca przez Paragwaj, Argentynę i Boliwię, ma tym razem 8 818 km, w tym 4 089 km to odcinki specjalne. Koniec wyścigu 14 stycznia w Buenos Aires. Jak co roku, wielu kierowców wystartuje w samochodach marki Toyota. Wśród nich fabryczny team Toyota Gazoo Racing RPA.

 

Toyota bierze udział w Rajdzie Dakar od jego początku w 1979 roku. Firmowego teamu producenta nie zabraknie również w tej edycji. W tym roku Toyota Gazoo Racing RPA  wprowadza do rywalizacji dwa zespoły, które będą walczyć o dakarowe zwycięstwo w zmodernizowanej wersji Hiluxa z napędem na cztery koła. Ta konstrukcja już udowodniła swoją wartość, wygrywając sześć wyścigów w tegorocznym FIA Cross-Country Rally World Cup i uzyskując dla Toyoty tytuł mistrzowski.

 

 

Samochód nr 301 będzie kierowany przez katarskiego kierowce Nassera Al-Attiyaha i francuskiego nawigatora Matthieu Baumela. W ubiegłym roku para ta zajęła drugie miejsce w rajdzie. Jednak cały ubiegły rok to pasmo zwycięstw w rajdach Cross Country za kierownicą Toyoty Hilux, uwieńczony zdobyciem Pucharu Świata. Kibice z Polski mogli zobaczyć tą parę podczas Baja Poland w Drawsku.

 

  Matthieu Baumel / Nasser Al-Attiyah

 

Drugim autem wystawionym przez Toyotę będzie Hilux z nr 302 prowadzony przez kierowcę z RPA Giniela de Villiersa i pilotowany przez Niemca Dirka von Zitzewitza. Para wygrała Dakar w 2009 roku, a w roku ubiegłym była najlepszym teamem Toyoty zdobywając 3. miejsce.

 

 Dirk von Zitzewitz / Giniel de Villiers

 

Zespół Land Cruiser Toyota Auto Body

Udział w Dakarze Land Cruiserów w klasie produkcyjnej jest częścią starań Toyoty do tworzenia coraz lepszych samochodów. W tym roku do rajdu przygotowano dwa auta serii Land Cruiser 200. Posiadają one przebudowany przednie i tylne zawieszenie oraz silnik V8 (1VD-FTV). Pojazdy zostały już z powodzeniem przetestowane w rajdach Maroko Desert Challenge oraz Silk Way Rally, gdzie przebyły łącznie prawie 10.000 mil. 

 

 

Samochód z numerem 327 będzie prowadzony przez francuskiego kierowcę Christiana Lavieille i nawigatora Jean-Pierre Garcin. Dla Lavieille jest to pierwszy rok współpracy z teamem Toyoty. W Dakarze startuje jednak już od 2006 roku i w tym czasie był zaliczany do 20 najlepszych kierowców rajdu. Garcin ma za sobą także wcześniejsze starty (od 2000 roku) i zwycięstwa w teamie Toyoty (w ostatnim rajdzie 1. miejsce w klasie).

 

Jean-Pierre Garcin / Christiana Lavieille

 

Kolejny Land Cruiser, oznaczony nr 332, będzie prowadzony przez japońskiego kierowcę Toyota Auto Body Akire Miura i francuskiego nawigatora Laurenta Lichtleuchtera. Miura po raz pierwszy uczestniczył w Dakarze jako nawigator w 2007 roku, ale jako kierowca dopiero w 2016 roku z Lichtleuchterem na prawym fotelu. Uczestniczy w wyścigach terenowych, łącząc swoją pasję z regularną pracą w Toyota Auto Body w Japonii.

 

 

 Laurent Lichtleuchter / Akira Miura

 

Polacy w Dakarze 

Toyotą Hilux jako pilot, w załodze z kierowcą z Litwy Benediktasem Vanagasem pojedzie Sebastian Rozwadowski. Na starcie pojawią się też motocykliści: Jakub Piątek, Adam Tomiczek, Maciej Berdysz i Paweł Stasiaczek. Wszyscy pojadą motocyklami KTM 450. W rywalizacji quadów ma wystąpić dwóch Polaków - Rafał Sonik, zwycięzca Dakaru w 2015 roku oraz Kamil Wiśniewski (Yamaha Raptor 700). Samochodem pojedzie Jakub Przygoński z pilotem Belgiem Tomem Colsoulem (Mini).

W załodze jadącej holenderskim samochodem ciężarowym jest Darek Rodewald, który już dwa razy - w 2012 i 2016 roku - zwyciężył w Dakarze.

 

 

Trasa tegorocznego rajdu prowadząca przez Paragwaj, Argentynę i Boliwię ma 8818 km, w tym 4089 km stanowią odcinki specjalne. Najdłuższy odcinek specjalny na 6. etapie Oruro - La Paz (7 stycznia 2017) ma 523 km.

ETAP 1 - 2 stycznia; ASUNCION -> RESISTENCIA - odcinki specjalne: 39 km, trasa całkowita 454 km

ETAP 2 - 3 stycznia; RESISTENCIA -> SAN MIGUEL DE TUCUMAN - odcinki specjalne: 275 km, trasa całkowita 812 km

ETAP 3 - 4 stycznia; SAN MIGUEL DE TUCUMAN -> SAN SALVADOR DE JUJUY -odcinki specjalne: 364 km, trasa całkowita 757 km

ETAP 4 - 5 stycznia; SAN SALVADOR DE JUJUY -> TUPIZA - odcinki specjalne: 438 km, trasa całkowita 521 km

ETAP 5 - 6 stycznia; TUPIZA -> ORURO - odcinki specjalne: 228 km, trasa całkowita 683 km

ETAP 6 - 7 stycznia; ORURO -> LA PAZ - odcinki specjalne: 513 km, trasa całkowita 772 km

DZIEŃ ODPOCZYNKU - 8 stycznia

ETAP 7 - 9 stycznia; LA PAZ -> UYUNI - odcinki specjalne: 322 km, trasa całkowita 622 km

ETAP 8 - 10 stycznia; UYUNI -> SALTA - odcinki specjalne: 492 km, trasa całkowita 892 km

ETAP 9 - 11 stycznia; SALTA -> CHILECTITO - odcinki specjalne: 406 km, trasa całkowita 977 km

ETAP 10 - 12 stycznia; CHILECTITO -> SAN JUAN - odcinki specjalne: 449 km, trasa całkowita 751 km

ETAP 11 - 13 stycznia; SAN JUAN -> RIO CUARTO - odcinki specjalne: 228 km, trasa całkowita 754 km

ETAP 12 - 14 stycznia, RIO CUARTO -> BUENOS AIRES - odcinki specjalne: 64 km, trasa całkowita 796 km

 

STRONA RAJDU:  www.dakar.com

  

GALERIA ZDJĘĆ DAKAR 2016, fot. Grzegorz Wątroba