Zimowa Baja ze względu na swoją niepowtarzalność (obowiązek stosowania opon z kolcami) i możliwość zdobycia cennych punktów w Pucharze Świata, co roku przyciąga międzynarodową stawkę, której nie zraża polityka Putina. Oczywiście nie ma się czego obawiać, tu wszystko jest na światowym poziomie, a organizatorzy zapewniają pomoc w razie kłopotów z przekroczeniem granicy Fińsko - Rosyjskiej.

 

fot. www.bajarussia.com

 

Baja Northern Forest to rajd zrodzony z… potrzeby wydłużenia sezonu sportowego. Impreza otwierająca cykl mistrzostw Rosji przyciąga zarówno miejscowych (startowali tu m.in. Boris Gadasin, Ruslan Misikov, Leonid Novitskiy) jak zagranicznych zawodników (Christian Lavieille, Etienne Smulevici, Dominique Housieaux, Miroslav Zapletal i Krzysztof Holowczyc). Połowa lutego to dobry okres na organizację imprezy – z pewnością nie zabraknie śniegu, zaś temperatura wynosi zazwyczaj około -10oC choć zdarzało się, że zawodnicy rywalizowali przy 30-stopniowym mrozie. Charakterystyczna dla rajdu jest też nawierzchnia – pod warstwą śniegu znajduje się gładki lód, wymagająca umiejętności jazdy z kolcami. Imprezę zainaugurowano w 2003 r., jako eliminację mistrzostw Rosji oraz pucharu Rosji.

 

fot. www.bajarussia.com

 

Tegoroczny rajd rozegra się w terminie 24-26 luty. Zainaugruje tym samym Puchar Świata FIA w rajdach terenowych. Podobnie jak przed rokiem, honorowy start zaplanowano w Sortawale, nad brzegiem jeziora Ładoga. Bazą rajdu będzie Wiartsila, 3-tysięczne osiedle w rejonie sortawalskim, w Republice Karelii.

 

Harmonogram rajdu:

  • Piątek -  4-kilometrowy prolog na lotnisku Chielula.
  • Sobota - dwa 100-kilometrowe odcinki specjalne.
  • Niedziela -  180-kilometrowy OS4.

 

Rozdanie nagród odbędzie się w hotelu Gardarika w Wiartsili.

 

INFORMACJE: www.bajarussia.com