Jeszcze niedawno zawodnicy z całego świata ścigali się w Ameryce Południowej po trasach rajdu Dakar a już znamy datę następnego wyścigu. Jubileuszowa, czterdziesta edycja i dziesiąta w Ameryce odbędzie się w dniach 6 – 20 stycznia 2018.  Tym razem zawodnicy powrócą na wybrzeże Pacyfiku do Limy, która gościć będzie start rajdu. Następnie trasa poprowadzi przez Boliwie do Córdoby w Argentynie, gdzie po raz pierwszy znajdzie się meta rajdu.

 

 

"Przede wszystkim chcę powiedzieć, że jesteśmy myślami ze wszystkimi ludźmi w Peru dotkniętymi skutkami katastrof naturalnych, które nawiedziły ten kraj”, powiedział Etienne Lavigne otwierając paryską prezentację edycji 2018. Dyrektor rajdu podkreślił solidarność pomiędzy Dakarem i narodem peruwiańskim oraz rządem zwalczającym skutki ulewnych deszczy spowodowanych zjawiskiem pogodowym El Niño Costero, które dotknęło północne wybrzeże kraju.

Organizatorzy Dakaru dołączyli do kampanii pod nazwą #UnaSolaFuerza prowadzonej przez rząd Peru, który realizuje plan pomocy dla potrzebujących.

Powrót Peru na trasę Dakaru doda smaku sportowej rywalizacji. Już w latach 2012 i 2013 uczestnicy rajdu odkryli pustynię Ica. W styczniu przyszłego roku powrócą na jej wydmy, aby stawić czoła najtrudniejszym wyzwaniom, a następnie będą mieli do pokonania etapy w wysokich Andach. Odkryją także jezioro Titicaca, wjeżdżając do gościnnej Boliwii.

Drugą obok Limy stolicą, w której zawita przyszłoroczny Dakar będzie położona 4 000 m wyżej La Paz, gdzie uczestnicy rajdu będą mieli dzień odpoczynku. Następnie czeka ich dalszy ciąg przygody na boliwijskim płaskowyżu Altiplano. Ta część rajdu może okazać się największym wyzwaniem, przed ostatnią fazą zmagań w Argentynie. Rajdowcy będą pokonywać końcowe etapy wśród zmieniających się krajobrazów tego kraju, zanim dotrą do mety rajdu, która tym razem znajdzie się w miejscu niemal kultowym dla fanów rajdów na świecie. Córdoba regularnie gości argentyńską rundę WRC od lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, a w roku 2018 zapisze się na kartach historii Dakaru.

 

Motul – epicka historia

Produkty firmy Motul są dobrze znane uczestnikom Rajdu Dakar, którzy używają ich od lat, często odnosząc sukcesy. Dotyczy to na przykład zwycięskich startów zespołu Toyota Auto Body w kategorii T2 czy też pojazdów Polaris XtremePlus klasy SSV. W przyszłym roku Motul zostanie ważnym partnerem Dakaru, rozpoczynając nową przygodę. Producent środków smarnych chce uhonorować uczestników rajdu, fundując nagrody dla tych, którzy wykażą się największą walecznością i sercem do walki, dla prawdziwych bohaterów Dakaru, którzy przetrwają najtrudniejsze przygody na trasie.

 

www.dakar.com