Czterdziesta edycja Dakaru, dziesiąta w Ameryce Południowej odbędzie się w dniach 6 – 20 stycznia 2018. Takimi słowami Etienne Lavigne, dyrektor rajdu rozpoczał prezentacje 40-ej jubileuszowej edycji 2018 Rajdu Dakar: “czy to w Afryce pod koniec lat siedemdziesiątych, czy w Ameryce Południowej w 21. wieku, uczestnicy Dakaru stają na starcie tak samo żądni wyzwań i gotowi, by odkrywać nowe przygody”. Czekamy zatem na kolejne emocje z rajdowych szlaków!

 

dakar 2018 2

  

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zawodników, którzy ponownie chcieli stanąć w szranki z piaskami Peru organizatorzy przygotowali trasę i harmonogram rajdu tak, aby ponownie mogli zmierzyć się z pustynią tego kraju, której posmakowali już w latach 2012 i 2013. W styczniu 2018 roku uczestnicy będą ścigać się po malowniczych peruwiańskich wydmach przez 5 dni. Dyrektor sportowy rajdu Marc Coma zapewnił, że w programie tej pierwszej części imprezy znajdą się „wszystkie możliwe typy piasku, jakie występują w Peru”. Rajd zmieni swój charakter, gdy zawodnicy wjadą do Boliwii, gdzie będą musieli zmierzyć się z pogodą i warunkami wymagającymi od poszukiwaczy przygód maksymalnej wytrzymałości. Pięciokrotny zwycięzca rajdu zaprojektował trasę tak, aby emocje rosły, a decydujące odcinki zaplanował w końcówce rajdu na terytorium Argentyny: “Odcinek specjalny Super Fiambalá prowadzący z Belén do Chilecito, który będzie drugą częścią etapu maratońskiego dla motocykli i quadów może być decydującą częścią rajdu, szczególnie jeżeli będzie tak gorąco, jak zwykle bywa w tym rejonie,” powiedział Coma.

Na liście zgłoszeń przyszłorocznego Dakaru znalazło się łącznie 337 pojazdów. Spora część z nich będzie walczyła o zwycięstwa w każdej z kategorii. Do grona faworytów będzie należał oczywiście Stéphane Peterhansel, który ma już na koncie 13 wygranych. Pierwsza z nich 30 lat temu! “Mister Dakar” po raz ostatni poprowadzi do boju armadę Peugeota, która w styczniu tego roku zajęła wszystkie miejsca na podium. Będzie musiał stoczyć walkę o zwycięstwo nie tylko ze swoimi kolegami z zespołu. Na czele zespołu Toyoty, który wystawi nowe Hiluxy stanie Nasser Al Attiyah, do tej pory niepokonany w tym sezonie, po nieukończonym pechowo Dakarze (jak przygotowuje się do rajdu jego zespół - pisalismy w osobnym artykule) Barw Team X-Raid bronić będą “Nani” Roma, zwycięzca z 2014 roku oraz Mikko Hirvonen i nowicjusz Bryce Menzies, których bronią będą zupełnie nowe Mini.

Niestety w tym roku Polski skład bedzie bardzo skromny. Za kierownica rajdówki wystartuje tylko Kuba Przygoński. Życzymy sukcesu!

 

 

GALERIA ZDJĘĆ DAKAR 2017