Na tegoroczny DAKAR 2017 Toyota Gazoo Racing South Africa prztgotowała trzy nowe auta (czytaj o pojazdach i załogach). Dwa nowe Hiluxy już dotarły do Limy, skąd 6 stycznia startuje Rajd Dakar. Początkowe plany zakładały transport drogą morską, ale ostatecznie samochody Nassera al-Attiyaha i Giniela de Villiersa przyleciały do stolicy Peru samolotem. Trzecia Toyota Hilux została wysłana z Europy droga morską.

 

tytulowa dakar 2018 012

fot. Facebook

 W tym roku wraz z samochodami zespół dostarcza również wszystkie części zamienne, narzędzia i pozostały sprzęt. "Mieliśmy małą porażkę z rozkładem frachtu morskiego, z powodu ogromnych sztormów, które zniszczyły wschodnią linię brzegową. W rezultacie wysyłamy wszystko za pośrednictwem frachtu lotniczego "- przekazał Glyn Hall, dyrektor zespołu Toyota Gazoo Racing SA. "Nasza współpraca z SAA Cargo jest bezcenna pod tym względem i odgrywają one nieodłączną rolę w naszym ataku na podjum w najtrudniejszym rajdzie w świecie motoryzacyjnym." 

 

dakar 2108 001

fot. Facebook

 Po testach nowych Toyot Hilux wszyscy trzej kierowcy teamu deklarują, że są bardzo zadowoleni z rozwoju zupełnie nowej konstrukcji auta. Pojazd wyposażony w niezależne zawieszenie ma zupełnie nowy układ i geometrię, a także mniejszą masę całkowitą i większą amortyzację, zgodnie z najnowszymi przepisami FIA. W Hiluxach obniżono silnik montując go za przednią osią, pod kokpitem. Wpłynęło to w znaczący sposób na rozkład masy. Regulamin dopuścił większą zwężkę w układzie dolotowym. Skok zawieszenia powiększono o 3 cm.

Dakar 2018 rozpocznie się 6 stycznia, ale ekipa techniczna rozpocznie montaż i testy trzech samochodów wyścigowych od 1 stycznia 2018 roku. Muszą również spakować i przygotować ciężarówki serwisowe zespołu - ogromne i najważniejsze zadanie, którego wykonanie jest jeszcze trudniejsze przez wilgotne upały południowoamerykańskiego lata. 

 

dakar 2108 003

dakar 2108 004 fot. Facebook

Zespół Toyoty z RPA wystartował w Rajdzie Dakar po raz pierwszy w 2012 roku. Hilux zajął wówczas drugie miejsce. Od tamtej pory samochód przechodził nieustanne testy i udoskonalenia, ale na zbliżającą się kolejną edycję rajdu zespół przygotował trzy nowe samochody.

 

Za: motorsport.toyota.co.za