Rajd Dakar w kolejnym roku powraca do Arabii Saudyjskiej i już wiemy, że nowa trasa i poważne zmiany w regulaminie będą wyzwaniem dla zawodników. Mimo pierwotnych założeń organizatorów, którzy zakładali, iż 43 edycja kultowej rywalizacji odbędzie się w kilku państwach, pandemia koronawirusa spowodowała że zrezygnowano z tych planów powracając do kraju w którym rozegrała sie tegoroczna rywalizacja. Pomimo to trasa rajdu będzie niemal w całości nowa. 

 

Dakar 2021

 

Edycja Dakaru 2021 odbędzie w dniach 3 – 15 stycznia i wystartuje z portowego miasta Dżudda nad Morzem Czerwonym, który berdzie również gościć metę rajdu. Każdy odcinek specjalny będzie miał zupełnie nową trasę, a dzień przerwy zaplanowano w mieście Ha'il. Podczas edycji 2021 zostanie rozegrany rajd Dakar Classic, w ramach którego na starcie staną pojazdy z lat 80. i 90., aby podkreślić tradycję i legendę rajdu.

 

 

Na nowych, nieznanych terenach, nawigacja będzie odgrywać jeszcze większą rolę, niż w roku 2020. Książka drogowa będzie wręczana uczestnikom dopiero rano przed startem etapu. Rozwiązanie to  testowano podczas kilku etapów w tegorocznego Dakaru i obecnie ma stać sie obowiązujące dla wszystkich zawodników. Piloci nie będą mieli więc, jak do tej pory całego popołudnia, żeby przygotować mapę na kolejny dzień ale poznają trasę dopiero przed startem. W niektórych kategoriach pojazdów wprowadzona zostanie książka drogowa w postaci elektronicznej.

Nowe zapisy regulaminu mają spowolnić uczestników na trasie i zwiększyć ich bezpieczeństwo. Między innymi wprowadzony zostanie system ostrzegania sygnałem dźwiękowym przed niebezpiecznymi miejscami na trasie oraz definicja "slow zones" czyli stref jazdy ze zredukowaną szybkością. Motocykliści będą mieli do dyspozycji mniejszą liczbę opon.  Wprowadzono obowiązek używania kamizelki wyposażonej w poduszkę powietrzną w tej kategorii.

Czy Gazoo Racing Team z Nasserem Al-Attiyahem powtórzy sukces tegorocznego rajdu? Zespół Toytoty na pewno dołozy starań aby wynik kolejnej edycji był jeszcze lepszy!

 

Hilux 4 tcm 1015 1858619