Firma RAYO4X4 z Wrocławia udostępniła nam do testów 3 elementy wyposażenia godne uwagi fanów Land Cruisera. Zasypani ostatnim śniegiem tej zimy przetestowaliśmy namiot dachowy Columbus Autohome i reflektory LED KPL montowane na bagażniku Front Runner.

Montaż sprzętu na dachu Land Cruisera przebiegł szybko i sprawnie. Bagażnik FR przeznaczony do naszego modelu Land Cruisera wystarczyło zamocować na specjalnych stopach i wyregulować wysokość. Błyskawicznie zamontowaliśmy także namiot dostosowany do wymiarów bagażnika. Do tego ekspresowy montaż lamp LED i można ruszać na wyprawę

 

 

Namiot Columbus Autohome

Po zamontowaniu sprzęt robi bardzo dobre wrażenie. Namiot Columbus po prostu świetnie wygląda. Nowoczesny design sprawia, że dobrze wpasowuje się w bryłę Land Cruisera. Niewiele namiotów wygląda tak dobrze po złożeniu. 

W czasie jazdy ujawnił się kolejny atut Columbusa – opływowy kształt skorupy ogranicza hałas do minimum. Oczywiście nie znaczy to, że nie słychać szumu – lecz jest on przy prędkościach 80-90 km/h ledwo zauważalny, choć zależy w pewnej mierze od kierunku wiatru.

 

 

Kolejna zaleta, którą trzeba podkreślić, to rozkładanie w ekstremalnie krótkim czasie. Wystarczy około 30 sekund, aby miejsce do spania było gotowe i można było przyłożyć głowę do poduszki. Nie ma tu ściągania pokrowców, stawiania konstrukcji, naciągania linek, podnoszenia okiennic, jak to bywa w innych namiotach. Tu wystarczy odpiąć kłódkę, zwolnić zatrzask zamka zabezpieczającego pokrywę i unieść wieko do góry, a resztę załatwią dwa solidne siłowniki.

Na górę wchodzi się po lekkiej aluminiowej drabince. Miękki materac przykrywający podłogę jest bardzo wygodny, a wysoko podniesiony dach zapewnia sporo przestrzeni. Można by pomyśleć, że brakuje jedynie jacuzzi, ale trzeba pamiętać, że jest to tylko namiot podczas mrozu we wnętrzu jest zwyczajnie zimno. Jest tu cieplej niż w klasycznych namiotach, ponieważ dolna i górna pokrywa zatrzymują trochę ciepła. Mimo to ranek budzi nas ze szronem na wąsach.

 

 

Składanie jest równie proste, choć wymaga nauczenia się kilku czynności. Zaczynamy od rozsunięcia suwaków w wejściu, żeby powietrze miało którędy uchodzić. W przeciwnym razie materiał namiotu nadmie się jak balon i trudno będzie zamknąć pokrywy. Następnie ciągniemy za specjalną, przygotowaną do tego linkę i opuszczamy górną pokrywę. Warto jeszcze przy zamykaniu wsunąć materiałowe ściany do środka, wtedy namiot praktycznie zamknie się sam.

 

 

Dane techniczne:

Namiot Autohome Columbus Variant X-long - wymiary:

145cm  x 230cm 

wysokość zamkniętego namiotu 30cm,

rozłożonego - 150cm.

Wersja X-Long dla dłuższych samochodów, camperów, vanów i aut terenowych.

Waga: około 62 kg - Pojemność: około 235l

 

 Podsumowując:

+ design

+ opływowy kształt

+ nie wielka  wysokość – nie przeszkadza w jeździe w terenie

+ szybkie i łatwe rozkładanie

+ szybkie zamykanie i pakowanie

+ duża przestrzeń w środku

+ solidne wykonanie

 

- nie znaleźliśmy

 

Cena wg RAYO – od 9.000 do 13.000 zł

 

 

 

Tekst  zdjęcia:

Michał Bartosiak, trawers.eu

 

 

GALERIA ZDJĘĆ