24 marca odbędzie się druga edycja motoryzacyjnej imprezy Barwy Dakaru.  Na miłośników samochodów terenowych i sportów motorowych czekają ciekawe atrakcje. Na miejscu zostanie zaprezentowana najnowsza odsłona legendarnej Toyoty Land Cruiser, a także treningowa rajdówka, którą startował Adam Małysz.

 

LC150 marzec 2018 IMG 5220

 

Barwy Dakaru organizowane są w wielkopolskich Obornikach już po raz drugi. Teren imprezy obejmie Targowisko Miejskie, Młyn Dahlmanna oraz park nad Wełną. W programie przewidziano między innymi prezentacje pojazdów wyczynowych, pokazy samochodów terenowych i quadów oraz dużą strefę wystawową. Na miejscu swoje strefy wystawowe będą miały również kluby fanów danej marki. Na Barwach Dakaru nie mogłoby zapraknąć LAND CRUISER ADVENTURE CLUBU zrzeszajacego właścicieli terenowych Toyot, a także motoryzacyjnych podróżników mających na swoim koncie sporo dalekich wypraw. W strefie LCAC będzie można zobaczyć nie tylko najnowszą Toyotę Land Cruiser i legendarne odsłony tego modelu, ale również ostatnią generację Toyoty RAV4. 

Niewątpliwą atrakcją dla odwiedzających będzie możliwość spotkania się z zawodnikami startującymi w Rajdzie Dakar. Wśród zaproszonych gości pojawi się Grzegorz Baran – legenda rajdów terenowych, Mistrz Polski w wyścigach samochodowych i wielokrotny uczestnik Rajdu Dakar, który zaprezentuje swoją rajdową ciężarówkę.

 

 

– Moja wielka przygoda z Rajdem Dakar zaczęła się w 2004 roku. Wystartowałem wtedy jako pilot francuskiego kierowcy Bernarda Malferiola. Na trasę najtrudniejszego rajdu świata powróciłem w 2007 roku, tym razem w roli kierowcy. Rok później w cyklu Dakar Series wystartowałem specjalnie przygotowanym do rajdów samochodem ciężarowym MAN – dodaje Grzegorz Baran.

Wśród samochodów odwiedzających Barwy Dakaru niewątpliwie będzie się wyróżniała Toyota Hilux Kronos V8 – samochód treningowy Adama Małysza, który zasiadał za jego kierownicą w czasach swoich startów w Rajdzie Dakar. Samochód ten został stworzony we współpracy z Toyota Motor Poland i obecnie należy do samochodowego centrum szkoleniowo-treningowego Autodrom 4x4.

 

 

– Pod maską treningówki Małysza znajduje się silnik V8, a cała konstrukcja samochodu została zbudowana  w oparciu o seryjną Toyotę Hilux z wykorzystaniem wielu fabrycznych elementów Toyoty i dodatkowych podzespołów wyczynowych. Sam silnik to wolnossąca jednostka o pojemności 4 litrów, generująca 280 KM i 420 Nm momentu obrotowego. Napęd przekazywany jest za pomocą automatycznej skrzyni sekwencyjnej, połączonej z seryjnym reduktorem i automatycznie blokowanym centralnym mechanizmem różnicowym – wyjaśnia Roman Wasik, obecny właściciel samochodu.

 

 

Tegoroczne Barwy Dakaru rozpoczną się 24 marca o godzinie 8.00, kiedy to z terenu Targowiska Miejskiego wystartuje rajd samochodów 4x4, buggy i quadów. W ciągu dnia będzie można również zobaczyć między innymi trening enduro na torze motocrossowym, rajd motocyklowy, a po zmroku odbędzie się nocne zwiedzanie wystawy przygotowanej przez organizatora.