Africa Eco Race to coroczny pustynny, północno-afrykański rajd. Historia wydarzenia sięga roku 2008 r., kiedy to po raz pierwszy grupa zawodników i miłośników „starego Dakaru” postanowiła wypełnić pustkę po przeniesieniu rajdu do Ameryki Południowej. Przed nami 10 edycja tej sportowej imprezy. W ostatnich dniach na terenie Stade Rondelli w Menton odbywał się odbiór administracyjny i badania kontrolne pojazdów. W niedzielę zawodnicy wyruszą z Monako do Dakaru.

 

africa eco race 2018 03

Zawodnicy wyruszą na trasę już o 9.00. Przed nimi pięć etapów w Maroku i sześć w Mauretanii, w tym etap maratoński - dwa dni bez pomocy z zewnątrz. Metę startujący planowo powinni osiagnąć 14 stycznia. Dotrą wówczas do Dakaru. Rajd to 6 500 km z udziałem 37 motocykli, quada, 45 samochodów (plus 7 w kategorii Raid) i 14 ciężarówek. W stawce widnieje pięciu Polaków. R-Six Team wystawia Fordy Raptor dla Robina Szustkowskiego i Alberta Gryszczuka oraz Roberta Szustkowskiego i Jarosława Kazberuka. Dwukrotny zwycięzca Dakar Rally, Darek Rodewald utworzy załogę z Gerardem de Rooyem i Moisèsem Torrallardoną w Iveco Powerstar. Wśrod zawodników nie zabraknie w tym roku opisywanej już na stronach landcruiser.pl załogi Hervé DIERS/Alain BROUSSE jadących food truckiem zbudowanym na bazie Toyoty HZJ79.  Czy na postojach znów będą serwowac frytki? Zobaczymy...

 africa eco race 2018 06

Fot: www.facebook.com/chtifriterie/

W rywalizacji wezmą udział również pojazdy ekologiczne, w tym elektryczne i hybrydowe, startujące w kategorii Experimental Group.

Jednym z założeń rajdu jest dbałość o środowisko naturalne i brak jakichkolwiek szkodliwych śladów po imprezie. W trakcie zmagań wykorzystywane są odnawialne źródła energii, a niektóre pojazdy organizatorów rajdu, obsługi technicznej i zawodników wyposażone są w panele słoneczne. Africa Eco Race to również wsparcie lokalnej społeczności. Organizatorzy rajdu ufundowali w Mauretanii instalacje fotowoltaiczne zasilające szkołę w Nouakchott i bibliotekę w Chinguetti. Dzięki nim posadzono również 3000 drzew eukaliptusowych w Nouakchott. Africa Eco Race to także współpraca z:

Fabrizio Meoni Foundation – przybory szkolne i zabawki dla afrykańskch dzieci,
AMADE Mondiale – lampy solarne dla Afryki (zakład produkcji lamp LAGAZEL w Burkina-Faso zapewnia 100 dodatkowych miejsc pracy, lampy solarne to także poprawa bezpieczeństwa oraz mniejsza emisja CO2),
Village Pilote – pomoc dzieciom z rodzin patologicznych.

W akcje charytatywne zawsze aktywnie angażują się także startujący zawodnicy. Oprócz leków, lamp, artykułów szkolnych, ubrań i zabawek, ufundowali między innymi samochody dla misji, a także pomogli zebrać fundusze umożliwiające organizację oddziału kardiochirurgicznego.

 

competition4x4 AER 2018 parcours

 

Za: www.africarace.com