Ten biały Land Cruiser 78 to zrealizowane marzenie o dalekich podróżach. Dzieło firmy Tom's Fahrzeugtechnik wypatrzone na Buschtaxi w 2010 r. w następnym roku pojawiło się pod domem Mirka. Nie stworzono go do szalonego off-roadu i upalania w błocie. To auto ma dojechać na koniec świata a potem wrócić, w drodze zapewniając maksimum komfortu na czterech kołach, gdzieś z dala od asfaltu.

 

  

 

Nowy Land Cruiser HZJ 78 nie jest niestety dostępny w oficjalnej sieci sprzedaży Toyoty. Niemiecka firma Toms sprowadza jednak te auta jako lekko używane (prywatny import) i uzbraja we wszystko co zamarzy się podróżnikowi przez dalekie bezdroża. Jest tu więc wygodne łóżko pod podnoszonym dachem, szafki mieszczące zlew, kuchenkę, przetwornice, prysznic, ogromna lodówka, pomysłowe schowki. Całość upakowana do pojemnej karoserii buschtaxi już w nowym dizajnie, które ten model zyskał w 2007 r. Fabrycznie samochód przystosowany był do przewozu 10 osób, po przebudowie homologowany jest na 4. W trakcie wypraw najlepsza (czytaj: najwygodniejsza) konfiguracja to konfiguracja dla dwóch osób, ale w razie potrzeby można zamontować trzeci lub czwarty fotel kosztem jednego zestawu szafek i lodówki.

 

Deska rozdzielcza opisywanego auta wyposażona jest standardowo w prędkościomierz, kontrolki: kierunkowskazów, ciśnienia oleju, załączonych świateł i hamulca. Dodatkowo zamontowane są mierniki ciśnienia oleju, obrotów, temperatury oleju, ciśnienia turbiny doładowania. Samochód posiada dwa akumulatory oraz tzw. system IBS, powodujący odcięcie akumulatora głównego w przypadku, gdy spada napięcie, tak aby wystarczyło prądu na uruchomienie silnika. Niezależnie od tego, akumulatory są doładowywane solarami fotowoltaicznymi, zainstalowanymi na dachu samochodu. Ponadto pojazd wyposażony jest w zewnętrze podłączenie do sieci elektrycznej 220V-240 V, którym możemy między innymi doładowywać akumulatory podczas postoju, zasilać lodówkę czy oświetlenie wewnętrzne.

 

Auto posiada również dwa systemy ogrzewania Webasto– jeden do ogrzewania wnętrza (w celu komfortowego odpoczynku), a drugi do ogrzewania silnika oraz wody do mycia. Drugi system Webasto posiada timer, tak aby załączał się przed momentem, kiedy będzie nam potrzebna ciepła woda. Samochód posiada 100 litrowy zbiornik na wodę , która może być używana do zmywania lub do kąpieli – osprzęt dołączany jest z tyłu samochodu. 

 

Z ciekawostek - ten Land Cruiser posiada dwa sygnały dźwiękowe, w tym jeden pneumatyczny, co się często przydaje w rejonach, gdzie po drogach chodzi sporo zwierzyny.

 

  

  

 

Początkowo pojazd napędzał niezawodny silnik HZJ 4,2 1HZ. Niestety człowiek może wszystko, nawet zatrzeć tak trwały motor... W drodze do Mongolii kierowca który miał go doprowadzić na miejsce nie zauważył, że traci olej, że pali sie lampka temperatury i wskaźnik poziomu oleju, że z urwanego przewodu od filtra olej tryska ... 

Mongolia została zdobyta setką która Mirek też posiada a po powrocie... buschtaxi dostało nowy motor. Pod maskę trafił silnik 1HD-T wraz z nową, dobraną do niego skrzynią oraz wzmacnianym sprzegłem. Zmiana jednostki napędowej wyszła temu autu tylko na dobre. Uturbiony silnik o mocy 167 KM żwawiej je rozpędza i jest bardziej ekonomiczny w trasie (np. spalanie przy przelotach autostradowych spadło z 17l/100 km do 15l).